Veliko starostnikov se odloči zaključiti svojo vozniško kariero, saj so za volanom počasnejši in manj sigurni. V krajih, kjer so povezave javnega prometa slabe (torej povsod, razen v večjih mestih) to pomeni, da starejši vedno več časa preživijo doma, postanejo izolirani in neaktivni.
Kaj vse najdemo na potujočem laboratorij
Raziskovalci so predelali običajen avtomobil na električno energijo v mobilni laboratorij. Vsebuje navigacijske naprave, sisteme za izboljšanje vidljivosti ponoči in inteligentne naprave za prilagajanje hitrosti.
S pomočjo omenjenih naprav in posebnih očal, ki merijo premikanje voznikovih oči, lahko merijo nivo stresa, koncentracijo in beležijo vozne navade voznikov. Prav tako je sistem zmožen predvideti, kje se nahajajo glavne stresne točke za starejše voznike (zgoščen promet, nepregledna križišča …).
Znanstveniki so postregli z novimi ugotovitvami
Do sedaj se je z mobilnim laboratorijem na testno vožnjo odpeljalo 20 ljudi, starejših od 80 let iz Britanije in Škotske. Posebej so se posvetili iskanju navigacijskega sistema, saj so starejši v večini opozorili na dejstvo, da je zanje zelo pomembno peljati se po poti, na kateri se počutijo varne. Eden izmed sistemov se imenuje ‘Granny-Nav’ oz. navigacija za babice. Ta omogoča iskanje najvarnejših poti do izbrane destinacije.
Veliko med njimi se izogiba desnih zavojev (Britanci vozijo po levi, torej bi to pri nas pomenilo levih zavojev), saj težko ocenijo hitrost prihajajočih vozil.
Navigacija prav tako uporablja slike lokalnih razpoznavnih objektov, kot so poštni nabiralniki, javne ustanove ipd. za oznake, kdaj morajo vozniki zaviti, ko se vozijo po nepoznanih cestah.
Kar je za mnoge izmed nas morda presenečenje, je naslednja ugotovitev raziskave – starejši namreč niso počasni vozniki, temveč se, nasprotno, težko držijo omejitev (npr 50 km/h). zaradi tega so razvili sistem, ki hitrejšim voznikom pomaga izogniti se nepotrebnemu plačevanju kazni.
Prav tako razvijajo sistem prikazovanja informacij na vetrobranskem steklu, saj pogledovanje na armaturno ploščo odvrača voznikovo pozornost s ceste; prav tako je že v delu sistem, ki bo zabeležil, kdaj je avtomobil zašel s svojega dela cestišča.
Tehnologija zanimiva tudi za proizvajalce avtomobilov
Mnogi izdelovalci jeklenih konjičkov so že izrazili zanimanje za omenjene naprave. Nekatere bomo lahko kaj kmalu opazili v novejših modelih avtomobilov, za druge bo potrebno počakati od pet do deset let.
Del obsežnejšega programa
Raziskovalci so pridobili sredstva v višini 12 milijonov funtov (14,78 milijonov EUR) iz sklada SiDE, ki je namenjen raziskavam, kako lahko novi digitalni pripomočki izboljšajo kvaliteto življenj ljudi. Predvsem se ukvarja z reševanjem problemov izključenih in marginaliziranih skupin, kot so invalidi, starejši, ljudje z zdravstvenimi težavami in težavami v družini, ter revni in brezposelni.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej