Plovilo švicarskih letalskih pionirjev je, kljub manjšim tehničnim težavam, vendarle uspešno preletelo ZDA po širini, od zahoda do vzhoda. Solar Impulse je prvo letalo na sončne celice, ki lahko leti noč in dan, povsem brez kerozina.
Solar Impulse
Enosedežno letalo na sončni pogon, Solar Impulse, je svoj polet čez ZDA zaključilo v soboto, 6.7.2013. Plovilo, ki sta ga zasnovala švicarska znanstvenika Bertrand Piccard in Andre Borschberg, s hitrostjo le 72km/h leti na višini 9150m, poganja pa ga 11.000 sončnih celic, ki so nameščene na njegovih dolgih krilih. Letalo tehta toliko, kot manjše osebno vozilo in predstavlja nov korak na poti do večje energijske učinkovitosti v letalstvu, ki je sicer eden glavnih prometnih onesnaževalcev.
Prelet s postanki
Solar Impulse je svoj prelet čez ZDA začel sicer že 3. maja iz San Francisca, vendar se je na poti ustavil v Phoenixu, Dallasu, St. Louisu, Cincinnatiju in Dullesu. Kljub 2.5m dolgi raztrganini tkanine, iz katere so narejena krila, pa je plovilo varno pristalo v New Yorku. Dosežki letala seveda niso ravno spektakularni, predstavljajo pa trud in inovacijo na poti do uporabe čistejših obnovljivih energijskih virov. Naslednji korak na tej misiji bo Solar Impulse naredil leta 2015, ko načrtujejo polet okoli Zemlje.
Spletna stran projekta Solar Impulse
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej