Moški.si: Koliko razstavljavcev iz Slovenije se je udeležilo letošnjega dogodka CeBit 2012?
Danijel Gostenčnik: Skupaj devet. Pet v nacionalnem paviljonu Business Park of Slovenia: Datalab Tehnologije, Iskratel, Mikropis Holding, Processi, Sitel ter še štiri individualno: Gama System, Le-tehnika, Tipro keyboars in X-Lab (ISL Online). Interes za razstavljanje je v času priprav nacionalnega paviljona izkazalo skoraj 40 podjetij, vendar podjetja pogrešajo podporo države, in to v sektorju, ki po statistiki združenja BITKOM v svetu kljub krizi beleži nadpovprečno rast.
Moški.si: Kako se znajdejo v poplavi vrhunskih proizvajalcev elektronike?
Danijel Gostenčnik: Seveda je biti opažen med elito in na 1.000.000 m2 veliki površini sejmišča velik izziv. Površina največjega sejmišča na svetu, Deutsche Messe AG, se lahko primerja s skoraj štirikratno površino BTC Ljubljana. Si predstavljate, da vas nekdo išče, četudi imate 100 ali več kvadratnih metrov površine?
Največjo odgovornost te »iznajdljivosti« nosijo podjetja sama. Potencialne in obstoječe poslovne partnerje morajo pred nastopom obvezno povabiti. Pogovorno temu pravimo kar domača naloga. Kdor ne naredi domače naloge, ne bo imel uspeha, pa čeprav ima sejem CeBIT skoraj 340.000 obiskovalcev. Veliko je odvisno od produkta do produkta in temu so slovenski razstavljavci prilagodili komunikacijo. Čestitam vsem za uspešen nastop in jim želim veliko realiziranega posla.
Moški.si: Kateri slovenski produkt je beležil največ odziva s strani obiskovalcev?
Danijel Gostenčnik: Vsako podjetje ima svoje lastne cilje in namen investiranja v CeBIT. Tako moramo tudi obiskovalce razdeliti v različne ciljne skupine. In tu lahko potrdim, da so bolj ali manj vsa podjetja zabeležila nekaj zelo dobrih kontaktov.
Moški.si: Največje spremembe se obetajo za storitve računalništva v oblaku in mobilne aplikacije. Kakšen je odgovor slovenskih družb na nova poslovna okolja; lahko ponudimo produkte, ki so dorasli svetovni konkurenci?
Danijel Gostenčnik: Včasih se zdi, da je naša edina konkurenčna prednost v znanju, inovativnosti. Dodana vrednost, ki nam omogoča preboj na trg.
Moški.si: Za največje presenečenje na področju mobilnih aplikacij je poskrbelo slovensko podjetje Outfit7 s programom Talking Tom Cat. Kako si razlagate njihov poslovni uspeh?
Danijel Gostenčnik: Vse, kar lahko dodam je, da jim iskreno čestitam. Verjetno ne gre za podjetje z miselnostjo, »kar bo, bo« in »bo že nekako«, temveč za dobro pripravljeno podjetje. Se strinjate?
Moški.si: Kako Slovenija skrbi za promocijo slovenskih podjetij v tujini?
Danijel Gostenčnik: Še enkrat, podjetje se mora samo pripraviti za vstop na tuji trg. Država jim je lahko samo delno v pomoč. Če se osredotočimo na nemški trg in razstavljavce CeBIT-a, slednji pravijo, da niso prejeli nikakršne pomoči, nikakršne promocije.
CeBIT je odprla nemška kanclerka Angela Merkel in predsednica Brazilije Dilma Rousseff, predsednica šeste največje gospodarske sile na svetu. Bilo bi razumljivo, da bi poleg več kot 100 gospodarskih in političnih delegacij ostalih držav morala biti prisotna tudi Slovenija, država s podjetji. Vzpostavitev osebnih odnosov na tej ravni je pomembno. Verjetno bo sedaj, ko je od volitev preteklo že dovolj časa, to mogoče. Pokazalo se bo že naslednji mesec, z dogodkom Hannover Messe. Nemška kanclerka Angela Merkel, kitajski premier Wen Jiabao …
Pozdravljamo pobudo agencije JAPTI, da se je s sofinanciranjem in organiziranjem skupinskih sejemskih nastopov osredotočila na manj sejmov in mednarodno pomembnejše. Slednji so v primerjavi z lokalnimi sejmi JV Evrope veliko dražji, vendar s številnimi prednostmi za podjetja, npr. kupna moč trga, prisotnost investitorjev itd.
Večletna podpora na sejmu, kot je CeBIT, bi malim in srednjim podjetjem omogočila, da z novimi posli zrastejo in si zagotovijo stabilnost. V obdobju dveh do treh let podpore bi morala takšna podjetja postati dovolj močna, da nastopajo popolnoma sama in prepustijo del skupnega prostora novim. To je dobra strategija. Konkurenčne države to uspešno izvajajo.
Moški.si: Imate kakšen nasvet za mlade podjetnike, ki razmišljajo o prodoru na mednarodni trg?
Danijel Gostenčnik: Mednarodni trg ni ‘bav bav’. Zahteva pa resno in trdo delo, zelo dobro pripravo, jasne cilje. Obstaja neverjetno veliko možnosti za vzpostavitev poslov.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej