Uničujoča moč laserskega orožja
Najmočnejša vojska sveta je v sodelovanju z vojaškim podjetjem Raytheon razvila novo vrsto orožja, ki bi lahko pomenilo začetek novega obdobja v vojskovanju. Gre za prototip laserskega topa, ki je bil razvit pod kodnim imenom LCIWS, kar je v prevodu kratica za laserski obrambni sistem krajšega dosega. Inovativno orožje je znanstvenikom uspelo izdelati na osnovi šestih laserjev, ki jih sicer uporablja avtomobilska industrija. Vseh šest laserjev se v napadu istočasno usmeri na tarčo, v katero sprostijo neverjetnih 180 kilovatov toplotne moči ter jo popolnoma uničijo.
Uspešna testiranja novega orožja
Visokotehnološko orožje krajšega dosega, ki lahko na razdalji do nekaj kilometrov sestreli letalo ali onesposobi balistično raketo, bo ameriška vojska na začetku nameščala predvsem na bojne ladje. Prva testiranja novega orožja so namreč obrodila želene sadove, saj je ameriškim vojakom brez težav uspelo sestreliti kar štiri brezpilotna letala. “To je slaba novica za letala in dobra novica za lasersko tehnologijo,” je na predstavitvi dejal podpredsednik Raytheona Mike Booen. Po njegovih besedah je velika prednost nove tehnologije tudi ta, da nikoli ne zmanjka streliva. Če gre verjeti napovedim podjetja Raytheon, bo ameriška vojska svoje bojne ladje pričela množično opremljati z novimi laserskimi topovi najkasneje do leta 2016.
Laserski topovi znajo tudi leteti
Ameriška vojska je uspešno testirala tudi laserski top, nameščen na posebej za ta namen prilagojeno Boeingovo letalo 747, s katerim je sestrelila balistično raketo. Kot so po testu v Novi Mehiki sporočili predstavniki vojske, je usmerjevalni sistem “letečega” laserja v nekaj sekundah uspešno zaznal in nato tudi zadel raketo, izstreljeno s premične ploščadi na morju. Laser naj bi tako prestavljal pomembno orožje v okviru spornega projekta ameriškega protiraketnega ščita, s katerim bi lahko prestrezali oziroma uničevali morebitne sovražne medcelinske balistične rakete kmalu po njihovi izstrelitvi, še preden dosežejo večje hitrosti in ko se še gibljejo po predvideni poti. Uspešna testiranja so dala nov zagon pet milijard dolarjev vrednemu projektu, z laserskimi topovi pa naj bi opremili kar sedem letal.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej