Glavne karakteristike, ki lovska letala ločijo od ostalih ofenzivnih letalskih naprav, so hitrost, dimenzije in okretnost. Prvi lovci so se pojavili v prvi svetovni vojni, vendar so bili zaradi pomanjkanja letalske tehnologije, ki je bila takrat še v povojih, redek pojav. Najbolj znan pilot iz tega časa je verjetno zloglasni rdeči baron Manfred Albrecht Freiherr von Richthofen.
1. F-22 Raptor
To vojaško letalo je nevidni lovec, ki so ga prvič uporabili 7. septembra 1997 in predstavlja mejnik pri tovrstnih letalih. Dva motorja mu omogočata moč 156 kN. Razpon kril znaša 13,56 m, v dolžino meri 18,9 m. Trup sestavljajo titanove zlitine in razni plastični materiali. Za radar je neviden, taktične manevre lahko opravlja na višini 18000 m, kar ga postavlja daleč pred konkurenco.
2. Sukhoi T-50
Lovca je razvil aeronavtični oddelek ruske vojske. V dolžino meri 19,8 m, razpon kril 14 m, višina 6,05 m. Površina kril znaša 78,8 m2, prazen tehta 18,5 ton. Merilec hitrosti se ustavi nekje med 2100-2500 km/h, domet je ocenjen na 5500 km. Opremljen je z dvema 30 mm topovoma.
3. F-35 Lightning II
To enosedežno letalo z enim motorjem predstavlja peto generacijo ameriških lovcev. Odlikuje se v vseh vrstah misij, od napadov zrak-zemlja, zrak-zrak, do izvidniških poletov. Pristane lahko vertikalno in ima zelo kratko vzletno pot. Obstajajo trije modeli letala – konvencionalni, model s kratkim vzletom in vertikalnim pristankom ter model prirejen za letalonosilke. Najvišja hitrost je preko 1,6 Macha. Odlikuje ga 60 % večja potisna sila, kot pri letalih podobne teže in je 40 % dražji od primerljivih modelov.
4. Sukhoi Su-30MK
Su-30MK je dvosed z dvema motorjema, gre za multifunkcijsko letalo, razvito za ofenzive zrak-zrak, zrak-zemlja, napade na taktične cilje in vojskovanje na morju. Zaradi izvrstne kombinacije potisne sile in dobrega nadzora ima odlične pristajalne in vzletne karakteristike; brez spremembe višine lahko z lahkoto opravi zavoj 360°.
5. F/A-18 Hornet
Model, razvit za tradicionalne načine bojevanja, lahko leta v vseh vremenskih pogojih. Je dvosed srednje velikosti. Zaradi odličnega razmerja med težo in potisno silo nudi zelo dober nadzor tudi pri težjih manevrih.
6. Dassault Rafale
Tale lepotec, razvit v Franciji, ima dva motorja, primeren je za zračne napade, kot tudi napade na zemeljske cilje v različnih vremenskih razmerah. Sistem SPECTRA nudi izvrsten nadzor in preglednost.
7. Gripen NG
Gre za lovca nove generacije. S svojima dvema motorjema ima 20 % višjo potisno silo kot primerljivi modeli lovcev. Tudi takrat, ko je polno naložen, lahko doseže končno hitrost 1.1 Macha. S pridom ga uporablja pakistanska vojska.
8. Eurofighter Typhoon
Ta lovec z dvema motorjema ima dve različici – enosed in dvosed. Razvile so ga tri korporacije – EADS, BAE in Aliena Aeronautica. Gre za multifunkcijsko letalo, katerega glavni kupec je NATO.
9. J-10 Fighter
Gre za letalo, ki je bilo razvito, da bi nadomestilo model J-9 Fighter. Nos letala se dvigne, tako lovec pridobi na vzgonu in zmanjša zračni upor.
10. Mig-35
Gre za predelavo starejše verzije Mig-29. Teža je v primerjavi s starejšo verzijo 30 % večja, domet znaša 2100 km, nosilnost pa 6000 kg.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej