Nasa se sooča z zamudami pri razvoju potrebne opreme, od vozil do vesoljskih ali lunarnih oblek za astronavte. Nelson je spomnil, da so se sedem mesecev ubadali s tožbo podjetja Jeffa Bezosa Blue Origin, ki ni dobilo pogodbe za razvoj pristajalnega modula za astronavte na Luni. Pogodbo je dobilo podjetje Elona Muska SpaceX . Blue Origin je vložil pritožbo ter izgubil pred tednom dni.
Nekdanji senator s Floride Nelson je sicer zagotovil, da Nasa s projektom Artemis dobro napreduje. Izstrelitev nove močnejše rakete brez človeške posadke je načrtovana za februar prihodnje leto, misija Artemis 2 s človeško posadko pa naj bi šla okrog Lune in nazaj leta 2024. Nato bo potrebno še izpeljati pristanek.
SpaceX mora izvesti teste svojega modula za pristanek na Luni, preden ga lahko uporabijo za posadko. Projekt Artemis bo ameriški proračun stal skupaj od leta 2012 do leta 2024 9,3 milijarde ameriških dolarjev, kar je že več od uvodne ocene 6,7 milijarde dolarjev. Nelson je ob tem dejal, da bo moral kongres dati verjetno še več denarja, če želi, da bodo po pol stoletja spet na Luni najprej Američani in ne Kitajci.
Kitajci nameravajo svoje ljudi poslati na Luno do leta 2029, že prihodnje leto pa nameravajo za stalno naseliti svojo vesoljsko postajo.
Ameriški astronavti so bili nazadnje na Luni leta 1972 v okviru misije Apollo 17. Nasa zagotavlja, da bo v posadki, ki se bo vrnila na Luno, ženska in nebela oseba. Nasa želi na Luni zgraditi stalno postajo za teste, ki bodo koristili načrtovani poti astronavtov na Mars po letu 2030.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej