Lumia 900 je imela res pompozen sprejem. Imenovali so jo vse od dolgo pričakovane, najbolj zaželene, zadnje možnosti za uspeh, do mrtvorojene, poslednjega vzdihljaja in še marsikaj drugega. No, zdaj je tu, zato se spodobi, da si jo pobližje ogledamo.
Nokia se je zadnja leta zastonj trudila, da bi na tržišče spravila nekaj res spektakularnega in to kljub renomeju, ki ga uživa. Zasenčili so jo drugi proizvajalci mobilnih tehnologij, predvsem Apple, ki je s svojimi iPhoni vzel sapo tudi ostalim velikim igralcem na globalnem trgu. Se Nokii s tem modelom obetajo boljši časi?
Operacijski sistem je razvil Microsoft
Proizvajalec je doseloval z Microsoftom, ki je za strojno opremo razvil operacijski sistem. Napravo krasi polikarbonatno ohišje, ki se pri bateriji ne odpira. Sim kartico namreč vstavimo na zgornji strani telefona, za to uporabimo posebni ključek, ki odpre režo za SIM kartico. Poleg nje sta priključek za 3,5 mm vhod za slušalke in mikro USB. Na desni strani se nahajata gumba za jakost in gumb za fotoaparat. Tipke so čvrste (brez nadležnega premikanja) in prijetne na otip. Na spodnji strani najdemo zvočnik, ki je lepo vdelan v ohišje.
Leča Carl Zeiss in dve LED bliskavici
Zadnja stran je prav tako lepo zaobljena, na sredini jo krasita srebrna elipsa, ki vsebuje lečo Carl Zeiss, ob njej ji družbo delata dve LED lučki bliskavice. Sprednja stran nosi VGA kamero, namenjeno video konferencam, ambientalne senzorje in tri gumbe za hitro dostopanje in premikanje po menijih.
Kaj pa zaslon?
Zaslon je po nepotrebnem vzdignjen izven ohišja, kar je malo nerodno, tudi ohišje samo je v primerjavi s predhodnikom bolj grobo. Sicer slednji ni ravno najzmogljivejši, saj premore le resolucijo 800 x 450. Še dobro, da Nokiina AMOLED tehnologija preseneti z zelo dobro vidljivostjo, tudi izven zaprtih prostorov – v sončnem vremenu; tudi kontrast je več kot zadovoljiv.
Procesorju z 1,4 GHZ, pomaga 512 MB rama, zaradi operacijskega sistema – Windows Phone Mango, ki ni preveč požrešen, pa je listanje menijev in uporaba aplikacij dovolj hitra tudi za tiste med nami, ki smo malenkost bolj neučakani.
Vzdržljivost baterije je zadovoljiva
Baterija je v testu zdržala 4 ure 29 minut (ves ta čas je naprava predvajala video), kar niti ni slabo, niti pretirano dobro. Ob normalni uporabi bi lahko telefon zdržal približno 72 ur.
Nokia Lumia 900 se lahko pohvali s 16 GB
Svetla točka napravice je zagotovo kamera z 8 megapiksli, ki jo postavi ob bok najzmogljivejšim tekmecem, kot sta Samsung Galaxy S II in Apple iPhone 4S. Optika Karl Zeiss bo zadovoljila tako amaterje, kot tudi zahtevnejše uporabnike. Na napravi je prostora 16 GB.
Lumia 900 je torej aparat srednjega razreda solidne strojne in programske opreme, s katerim želita Microsoft in Nokia prodreti na tržišče, na katerem trenutno kraljujejo drugi proizvajalci z operacijskim sistemom Android. Kako se bo odrezala, bo pokazal čas.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej