Dunaj je štiri mestna okrožja Leopoldstadt, Landstraße, Neubau in Ottakring razglasil za »območja varstva podnebja«, kjer za novogradnje velja prepoved vgradnje naprav na kurilno olje ali plin. Do sredine leta 2020 bodo to prepoved postopoma razširili na celo mesto.
Prednost bolj trajnostnim načinom ogrevanja
Izjema so le novogradnje, v katerih ni ustrezne infrastrukture za uporabo okolju prijaznih virov energije, kot so daljinsko ogrevanje, geotermalna ali sončna energija ter biomasa. Takih novogradenj naj bi bilo zgolj 20 odstotkov. To pomeni, da se bo od skupno 10.000 novih stanovanj, ki jih letno zgradijo na Dunaju, kar 8.000 stanovanj ogrevalo na okolju prijazen način.
»S tem ukrepom bomo do leta 2030 prihranili 112.000 ton izpustov ogljikovega dioksida, kar lahko primerjamo s tisoč avtomobilskimi vožnjami do Lune in nazaj,« je povedala dunajska podžupanja Birgit Hebein. Stavbe so namreč veliki porabniki fosilne energije in posledično povzročajo ogromno škodljivih izpustov.
Po besedah Bernda Vogla, vodje dunajskega Oddelka za energetsko načrtovanje, nova uredba gradbincem ne bo predstavljala prevelikih izzivov. Že sedaj je namreč 70 odstotkov vseh novogradenj in tretjina vseh dunajskih gospodinjstev priključenih na daljinsko ogrevanje, saj ima avstrijska prestolnica enega najbolj razvitih sistemov daljinskega ogrevanja v Evropi. Dve tretjini tovrstne energije zagotavljajo iz visoko učinkovitih termoelektrarn-toplarn in industrijskih obratov, tretjino pa iz štirih dunajskih sežigalnic ter elektrarne na lesno biomaso.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej