Spam, spam, spam, spam …
Neželeno oglaševanje, ali bolje poznano kot SPAM, se je v zadnjem desetletju zelo razpaslo, internet je zlata in predvsem brezplačna jama za oglaševalske agencije. Vse skupaj se je začelo z neželeno elektronsko pošto, ki je počasi a vztrajno preplavljala naše nabiralnike, posebej popularno je postalo tudi oglaševanje preko Facebooka, Myspaca, LinkedIna in podobnih strani.
Uporabniki lahko pošiljajo oglase in povezave do oglasov, ki nas preusmerijo na razne oglaševalske strani. Ta možnost se s pridom zlorablja, saj lahko »spemer« z uporabo iskalnih orodij nagovarja določeno ciljno skupino, pridobi nove naslove uporabnikov in z neželenimi sporočili ali zlonamerno programsko opremo doseže ogromno število uporabnikov.
Preprečevanje tovrstnih zlorab je zelo težko. Večina strani je opremljenih z aplikacijami, na katerih se lahko prijavi prejemanje neželenih vsebin, »spemerji« pa se odzovejo s spreminjanjem uporabniških računov, kar otežuje sledenje in ugotavljanje identitete storilca.
Virusni marketing
Gre za relativno nov in domiseln način promocije – maja 2010 se je npr. na Facebooku pojavil na videz neškodljiva povezava do strani ’10 big fat lies women tell men’. Za ogled strani je bilo potrebno pritisniti serijo tipk (kot so npr. bližnjice Ctrl + C in Ctrl + V).
S tem je uporabnik nevede kopiral in prilepil programerski skript, ki je avtomatično poslal povabilo vsem prijateljem uporabnika. Program je avtomatično tudi z ‘da’ odgovoril na vsa varnostna vprašanja. Končni namen je bil prodati določeno blago ali pridobiti uporabnikovo telefonsko številko.
Pridobivanje naslovov
Nekatere aplikacije nas lahko večkrat zaprosijo za dovoljenje za uporabo osebnih kontaktov, e-naslovov in drugih informacij, ki jih imamo shranjene v svojih imenikih. Problem nastane, ker za dovoljenje ne vprašajo imetnikov teh informacij, večina ljudi tudi ne prebere, v kakšen namen bodo informacije uporabljene.
Kako se izogniti zlorabam?
Najenostavnejši način je, da uporabimo zdravo kmečko logiko: če je imel moj prijatelj Jure v srednji šoli vedno težave z angleščino, mi verjetno ne bo napisal: ‘Hey, wanna see some really awesome naked pictures of my 18 year old neighbor?’ ali kaj podobnega!
Nič na tem svetu tudi ni zastonj, zato se izogibaj klikanju na strani v maniri ‘Si 10.000 uporabnik, zadel si brezplačno potovanje’ ali ‘Tvoj računalnik je v nevarnosti, klikni na antivirusni sistem VIRFINDERDELUXE’, če to ime slišiš prvič oz. že uporabljaš priznane programe, kot so Nod, Kaspersky ipd.
Na tem mestu je potrebno apelirati tudi na podjetja, ki se tovrstnega marketinga poslužujejo in na zakonodajalce, ki lahko omogočijo sankcioniranje nepridipravov. Podjetja se vse premalo zavedajo, da je takšna oblika oglaševanja zanje bolj škodljiva, kot koristna, saj stranke prej odbija, kot da bi jih pritegnila k nakupu, čeprav v tovrstno oglaševanje ni potrebno vlagati veliko sredstev (je praktično zastonj) in ima zelo velik domet.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej