Ključen izziv evropsko sofinanciranega projekta namreč predstavlja predelava bioloških odpadkov, ki nastajajo v mestu, v zemljino za uporabo na vrtovih in zelenih površinah.
Zemlja v zameno za rabljene predmete
Kot poudarjajo v inštitutu, želijo z akcijo spodbuditi občane, da knjige, male gospodinjske aparate, manjše kosovne predmete kot so nočne omarice, stoli, blazine, stenske ure in podobno, prinesejo v Cafe Bianco nasproti Doma Danice Vugrinec na Pobrežju. Tam bodo prihodnji teden ponedeljka do četrtka med 10. in 18. uro v zameno za odslužen, a še zmeraj uporaben izdelek, prejeli zemljino.
Če občani svojega vrta ali rastlin nimajo in torej zemljine ne potrebujejo, jih bodo za njihova prizadevanja čim več še uporabnih stvari vrniti v ponovno uporabo nagradili z brezplačno kavo v prikupnem lončku za večkratno uporabo.
Stvari, ki jih bodo prinesli, se bo razveselil partner v projektu, Društvo Aktiviraj se, ki v mestu na dveh lokacijah, in sicer na Partizanski in Gosposki ulici, že ponuja rabljene, a še uporabne, le nekoliko predelane zanimive predmete.
Ob tem so za najmlajše v omenjenem času pripravili vodene kreativne delavnice, na katerih si bodo lahko izdelali lasten zeliščni lonček ali eko denarnico iz odpadnega tetrapaka. Ker jim lokacija izvajanja delavnic nudi varno zavetje ob morebitnem slabem vremenu, bomo delavnice izvajali tudi v primeru dežja.
Zaradi epidemije raste poraba plastičnih izdelkov za enkratno uporabo
V inštitutu Wcycle ob tem poudarjajo, da je v obdobju epidemije količina odpadkov naraščala, ljudje pa so se, kot kažejo tudi svetovne raziskave, znova začeli zatekati k enkratni uporabi predvsem plastičnih izdelkov. Prav zato je Greenpeace pred dnevi objavil pismo več kot sto strokovnjakov iz 18 držav, ki so opozorili, da plastični pripomočki niso nujno varnejši, saj bo ob primernem pranju in skrbi za čistočo novi koronavirus izginil tudi s tistih za večkratno uporabo.
V reviji The New England Journal of Medicine je bila aprila objavljena raziskava, ki je primerjala obstojnost novega koronavirusa v zraku in na različnih podlagah z virusom SARS-CoV-1, ki je novemu najbolj podoben. Ugotovili so, da novi do tri ure zdrži v zraku oziroma v aerosolih, do štiri ure na bakru, do 24 ur na papirju in do dva oziroma tri dni na plastiki in nerjavečem jeklu.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej