Material razvili v Pentagonu
Raziskovalci, ki so sodelovali pri razvoju najnovejšega ultra lahkega materiala, so za strokovno revijo »Science« povedali, da je ta sestavljen iz izredno fine mreže iz niklja in fosforja. Ker je material sicer sestavljen iz 99,99 odstotkov iz zraka, je tako lahek, da bi lahko ležal na regratovi lučki, so še sporočili znanstveniki. Material je nastal po naročilu razvojnega oddelka ameriškega Pentagona, ki je projekt tudi financiral.
Material se obnaša kot perje
Raziskovalci so po odkritju novega materiala seveda naredili nekaj poskusov. Eden izmed njih je bil tudi preskus obnašanja v zraku. Raziskovalci so lahko opazovali, da je material padal proti tlom kot perje. Eden od raziskovalcev pa je povedal, da je trajalo več kot deset sekund, da se je ultra lahki material spustil z višine ram do tal.
V kakšne namene se uporabljajo ultra lahki materiali?
Ultra lahki materiali se med drugim uporabljajo v namene toplotne izolacije, zvočne izolacije ali kot sestavni del baterij.
Prednosti novega materiala v primerjavi z ostalimi
Po navedbah raziskovalcev naj bi imel najsodobnejši ultra lahki material nekaj odločilnih prednosti pred ostalimi materiali, katerih gostota ne presega 10 mg/cm3. Medtem ko drugi materiali, geli in pene nimajo strukturirane sestave, zaradi česar je zanje značilna slaba stabilnost, pa novi ultra lahki material temelji na mrežasti strukturi iz izredno tankih kovinskih cevčic. Če ga stisnemo, se material nato v večji meri ponovno dvigne, se pravi, vzpostavi svojo prvotno obliko.
Za boljšo predstavo so raziskovalci prednosti urejene strukture primerjali s strukturo Eifflovega stolpa. Ta naj bi v celoti gledano imel gostoto, ki je primerljiva z gostoto ultra lahkega gela, medtem ko je njegova struktura stabilna.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej