Noč čarovnic izvira iz Irske in Škotske
Večini ni znano, da noč čarovnic izvira iz Evrope, natančneje iz Irske ter Škotske. S
preseljevanjem pa se je običaj prenesel v Ameriko, kjer so ga še dodatno popularizirali
in skomercializirali. Poleg mask in obiskovanja domov, kjer otroci prosijo za sladkarije, so najbolj prepoznaven spremljevalec noči čarovnic osvetljene in v grozljive obraze izrezljane buče, v angleško govorečih državah imenovane Jack-o`-lantern.
Buče imajo za noč čarovnic posebno simboliko
Ker so ljudje verjeli, da v noči na 1. november mrtvi poslednjič pridejo na naš svet, so jim
na prag hiše nastavljali hrano. Kasneje so začeli hrano (buče, repo, krompir, peso) rezljati v različne strašne motive, saj so s tem želeli pregnati grešne duše. S svečami, ki so jih vstavili v izrezljane darove, pa so želeli dobrim dušam pokazati pot do hiše.
Bojan Jotanović iz buče izdela pravo umetnino
Pri oblikovanju buč je edina ovira domišljija. Nepisano pravilo je, da mora biti izraz na buči čim bolj strašljiv. Dokaz, da se da iz buče narediti tako grozne izraze kot tud čisto prave umetnine pa so buče, ki jih je izrezljal Bojan Jotanović. Ljubljančan, po poklicu kuhar, se v prostem času ukvarja z risanjem, pred časom pa je odkril, da lahko skoraj vse kar nariše na papir, prenese tudi na bučo. Vendar pa za to potrebuje mirno roko in kar nekaj prakse. Za izdelavo buče porabi tudi od dve do štiri ure. Pri izrezovanju si pomaga z različnimi rezili, v pomoč pa so mu tudi skice, ki si jih v naprej nariše na bučo.
V svoje buče je letos poleg različnih groznih izrazov izrezljal tudi E.T. vesoljčka, gremlina
Gizma, Chuckya iz Otroške igre, Freddy Krugerja ter druge like iz grozljivk.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej