Sredi januarja smo v največjem štajerskem časniku Večer lahko brali, kako se je nemška novinarka za Frankfurter Allgemeine Zeitung znašala nad našim preljubim Mariborom, ki ga je obiskala v poletnih mesecih pred otvoritvijo EPK 2012. Razen nekaj redkih lepih besed v zvezi z Lentom in Staro trto novinarka ni našla ničesar, kar bi bilo vredno obiska Maribora. Ob robu je omenila celo, da Maribor naj sploh ne bi imel nočnega življenja. Da je v tem stavku veliko resnice, smo se lahko prepričali tudi sami.
Zakaj mestno jedro ne more zaživeti?
Medtem ko so centri evropskih prestolnic in drugih pomembnih mest polni življenja vse dni v tednu, je mariborska občinska oblast na pobudo (ali zahtevo) svojih meščanov tako dolgo pritiskala na lastnike barov in diskotek, da so se stari po nekaj časa »predali«, novi pa so svoje lokale začeli odpirati relativno daleč izven mestnega jedra. Obiskanost teh lokalov za konec tedna je sicer zadovoljiva, toda turisti in obiskovalci našega Maribora ne prihajajo samo za konec tedna. Ti prihajajo in ostajajo tudi čez teden, takrat pa se morajo zadovoljiti s študentskimi zabavami, ki so (strogo) omejene na torke in srede.
Pod črto v mestnem jedru in bližnji okolici, kjer se nahaja tudi največ študenstkih domov, ostane samo še nekaj barov oziroma kafičev, kamor se lahko človek zateče tudi izven žurersko obarvanih dni in upa, da bo lastnik zaznal voljno razpoloženje svojih gostov ter ustvaril plesno vzdušje. Toda nismo vsi strastni plesalci ali kulturni navdušenci, ki redno obiskujejo SNG ali Narodni dom in naj bi v letu 2012 še dodatno prišli na svoj račun.
Je kriva slaba ponudba ali slaba obiskanost?
Iskanje odgovora na vprašanje ali je kriva slaba ponudba ali slaba obiskanost, ki onemogoča razvoj in s tem bogatenje ponudbe, je kakor iskanje odgovora na vprašanje »Kaj je bilo prej: kokoš ali jajce?«. Dejstvo je, da lastniki lokalov in organizatorji prireditev ne morejo v nedogled vabiti domače in tuje umetnike in na koncu zaradi slabe prodaje vstopnic beležiti rdeče številke. Toda nekdo mora zagotovo prebiti ta začarani krog, zaradi vsesplošne krize in pomanjkanja denarja na vsakem koraku pa je treba poiskati pravo razmerje med ugodno ponudbo ter kakovostnim programom, ki je edini, ki lahko reši mariborsko nočno življenje iz trenutne agonije.
Česa bi moralo biti v Mariboru več?
Seveda morajo biti pričakovanja realna, nihče si ne želi Festivala Lent, ki bi trajal vso leto, toda na trgu je še zmeraj dovolj zanimivih dogodkov, ki se dogajajo drugje v Sloveniji/Evropi in bi morda tudi v Mariboru naleteli na dober odziv. Pa naj bo to Ekstremni cirkus čudakov The Squidling Brothers, klasične cirkuške predstave, erotični ali drugi sejmi ter konvencije in nenazadnje seveda tudi alternativni koncerti po ljubljanskem zgledu, ki jih tam prireja društvo Dirty Skunks, ki te dni praznuje deset let obstoja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej