1. Dokumentarni film o vesolju: Journey to the edge of universe (2008)
Dokumentarni film National Geographica, v katerem svoj glas vesoljskega vodiča posodi igralec Alec Baldwin, je popotovanje od planeta do planeta, med katerim spoznaš njihove najzanimivejše lastnosti.
Film predstavi Merkur, ki je večinoma iz železa in je najverjetneje nastal kot ostanek večjega planeta, Mars, na katerem divjajo tornadi in vulkani, ter Jupiter, na katerem pustoši rdeča nevihta, ki je kar trikrat večja od Zemlje. Naučil se boš tudi veliko novega o Saturnovi luni Titanu, ki ima površino, ki precej spominja na Zemljo in zato vzbuja ugibanje, ali bi na njej lahko obstajalo življenje.
Proti koncu te nepozabno popotovanje popelje kar 10,5 svetlobnih let od Zemlje, v ozvezdje Epsilon Eridani, ki ga sestavljajo spektakularne tvorbe iz ledu in meglice. Še dlje od njega pa je zvezda Gilese 581 s planetom, na kateri bi se lahko razvilo življenje.
2. Dokumentarni film o vesolju: The NASA conspiracies: The truth about moon landings (2003)
Resnica o pristankih na Luni je nadvse napet dokumentarni film, ki vzbudi dvome o tem, ali je človeštvo sploh kdaj pristalo na Luni. Film predstavi številna sumljiva dejstva glede televizijskega prenosa prvega pristanka leta 1969, ki je bil po mnenju številnih strokovnjakov zrežiran in tako namenjen zavajanju javnosti.
Kot dokaze za to, da je bila vse skupaj le potegavščina, predstavljajo naslednja dejstva: kamera je posnela zelo meglen, slabo vidljiv posnetek, na katerem naj bi se videle celo studijske luči, astronavta Neil Armstrong in Edwin Aldrin pa po luninem površju tečeta tako, kot bi tekla po Zemlji. Zastava, ki jo zašpičita na tla, pa vidno zaplapola, čeprav v vesolju ni nobenega vetra. Poleg tega med televizijskim prenosom nikjer ni zaslediti kamermana, ki je vso zadevo posnel, nekateri pa zatrjujejo, da posnetka sploh ne bi bilo mogoče narediti, saj bi ga uničilo sevanje. Je bil pristanek res posnet v studiu, režiral pa naj bi ga legendarni Stanley Kubrick?
3. Dokumentarni film o vesolju: The universe: 7 wonders of the solar system (2007)
Ta 3D dokumentarni film o vesolju se od drugih raziskuje po tem, da ne predstavi planetov kot takih, temveč se rajši osredotoči na sedem najrazličnejših, zanimivih pojavov v vesolju.
Tako skozi popotovanje spoznaš skrivnost Saturnovega prstana ter gejzirjev na njegovi luni Enceladus, se poučiš o nepredstavljivo vroči površini Sonca, o velikanskem vulkanu na Marsu ter njegovi luni Olympus, Jupitrovi veliki rdeči pegi, ki je celo večja od Zemlje, asteroidnem pasu ter planetu Zemlja.
4. Dokumentarni film o vesolju: Hyperspace (2001)
BBC-jeva dokumentarna serija v šestih delih predstavi različne skrivnostne vidike vesolja in njegovih pojavov. V prvem delu Star stuff boš izvedel vse o zvezdah, kako so nastale in na kakšen način njihovo izgorevanje omogoči kreacijo novih pojavov. V drugem delu Staying alive se predstavi možnosti in načine, na katere bi Zemljo lahko uničila črna luknja, in kaj bi se zgodilo, če bi nanjo padel asteroid. Tretja epizoda, Black holes, se posveti zgolj črnim luknjam, ter pojasni, iz česa so sestavljene, kako se obnašajo in kakšna je verjetnost, da uničijo sončni sistem.
Are we alone je nadvse zanimiva četrta epizoda, ki raziskuje, ali smo v sončnem sistemu zares sami, kolikšne so možnosti za življenje na drugih planetih in na kakšen način bi lahko vzpostavili kontakt z vesoljci. New worlds se poigrava s teorijami o človeški poselitvi na drugih planetih, Boldly go pa je zaključek, predstavitev novih tehnologij, ki bodo omogočile nadaljnje raziskave vesolja.
5. Dokumentarni film o vesolju: Alien earths (2009)
Dokumentarec o planetih izven našega sončnega sistema, ki so podobni Zemlji in jih zaznamujejo neverjetni naravni pojavi, od železovega dežja do vročega ledu.
Tokrat se ne boš seznanjal s čudeži Marsa, Merkurja in ostalih dokaj raziskanih planetov, temveč s precej bolj oddaljenimi in neznanimi planeti, kot je tudi Gliese 581c, ki je precej podoben Zemlji in obstaja precejšnja verjetnost, da se je na njem razvilo življenje. Če te zanimajo bizarne karakteristike planetov, ki so prikazane s pomočjo tehnologije CGI, bo ta dokumentarni film prava poslastica zate.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej