Dokumentarni film o nastanku in delovanju WikiLeaks
V nedeljo, 27. februarja bo ob 21.55 na programu Discovery Channel premiera posebne dokumentarne oddaje o WikiLeaks: Vojna, laži in video trakovi. Dokumentarna oddaja raziskuje ozadje nastajanja informacij na spletni strani, ki je povzročila eno najbolj kontroverznih medijskih zgodb desetletja in katere delo je vse prej kot končano.
Preiskovalno usmerjena dokumentarna oddaja kronološko sledi razvoju spletne strani WikiLeaks od začetka njenega delovanja do današnjih obtožb, kakor tudi zgodbi Juliana Assanga, karizmatičnega ustanovitelja spletne strani, ki je danes največji sovražnik Pentagona. Za oddajo je bil z Assangem posnet ekskluzivni intervju, v katerem predstavlja motive za vzpostavitev organizacije WikiLeaks in vplivu organizacije po svetu.
V dokumentarcu intervjuji s sedanjimi in bivšimi člani ekipe WikiLeaks
Oddajo sta režirala mednarodno uveljavljena raziskovalna novinarja Paul Moreira in Luc Hermann. Avtorja oddaje sta za svoje raziskovalno novinarsko delo v preteklih letih prejela številne nagrade. Film je nastajal v Londonu, Washingtonu, Reykjaviku in Parizu, kjer sta se avtorja sestajala z novinarji in hekerji WikiLeaksa, ki se s svojim delom borijo za transparentnost in postavljajo pod vprašaj dosedanja pravila o vojaških skrivnostih.
»Ustvarjanje filma je bilo zame in za Paula zelo zahtevno, na začetku predvsem zaradi približevanja Julianu Assangu in njegovi ekipi,« je o filmu povedal Luc Hermann. »V London sva morala odpotovati dvakrat brez kamer, da sva jih prepričala za sodelovanje. Bili so pod velikim pritiskom in so neposredno občutili posledice in učinke njihovih aktivnosti v preteklih mesecih, sedaj pa nama je povsem jasno, zakaj so bili tako previdni do nas in naše ideje, da o njih posnamemo dokumentarni film.«
Film prav tako vključuje intervju z nekdanjim drugim človekom in uradnim govorcem ekipe WikiLeaks, Danielom Domscheit-Bergom, ki je nastal še preden je Daniel odprl lastno spletno stran in objavil roman o »njegovem sodelovanju pri najbolj nevarni spletni strani na svetu«. Daniel je danes, po odhodu iz organizacije, odpadnik, njegovo mnenje je, da je organizacija preveč osredotočena okoli figure Juliana Assanga in da je pred dolgoročnim razvojem organizacije WikiLeaks prevladala želja po razkrivanju odmevnih zgodb.
WikiLeaks nominiran za Nobelovo nagrado za mir
Pred dnevi je v javnost prišla novica, da je norveški poslanec nominiral spletno stran WikiLeaks za Nobelovo nagrado za mir. Član socialistične leve stranke je nominacijo utemeljil na ogromnem prispevku, ki ga je po njegovem mnenju imela spletna stran WikiLeaks k svobodi govora in transparentnosti – po njegovem največjim v tem stoletju. WikiLeaks naj bi imel pomembno vlogo tudi pri nedavnem strmoglavljenju tunizijskega predsednika Zina El Abidina Ben Alija, ki je sprožilo upore po vseh sosednjih arabskih državah. Prejemnik Nobelove nagrade za mir bo sicer znan oktobra.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej