V nedeljo je Elon Musk v nizu objav, ki jih verjetno kmalu več ne bomo imenovali tviti, razložil, da novi logotip njegovega podjetja, slabo upodobljena črka X, uteleša “nepopolnosti v vseh nas, zaradi katerih smo edinstveni”. Kaj za vraga misli s tem? On seveda nima pojma. To je človek s strašno zgodovino poimenovanja stvari.
Grozna poimenovanja
Pri Tesli je Musk vztrajal pri liniji modelov, ki skupaj tvorijo besedo “seksi” in tudi potem, ko ni bilo nobene možnosti, da bi se Ford odpovedal svojim avtorskim pravicam za model E. Tako je končal z modelom S, modelom 3, modelom X, modelom Y: S3XY, res.
Pri SpaceXu, ki je sam po sebi neizvirno poimenovan, je svoje rakete poimenoval po na videz naključnih besedah: Grasshopper, Merlin, Starship…
Slaba imena pa so tudi v njegovi družini. X je Musk poimenoval sina, ki ga je imel z glasbenico Grimes, potem ko je bilo prvotno ime otroka – X Æ A-12 – zavrnjeno zaradi kršenja kalifornijskega zakona, ki imena na rojstnih listih omejuje na “26 črk angleške abecede”. Grimes je dejala, da je navdih za X prišel od “neznane spremenljivke” v matematiki, medtem ko se je Æ nanašal na “vilinski zapis Ai (ljubezen in/ali umetna inteligenca)”. Musk se je osredotočil na A-12, oznako za Lockheedovo vohunsko letalo (“najbolj kul letalo doslej,” je rekel Joeju Roganu).
X se Musku pač res zdi noro s3xy
Muskova obsedenost s črko X je še posebej dolgočasna. V času Descartesa je bila črka X priljubljen simbol neizrekljivega – poljub, podpis, mesto na zemljevidu, kjer je zakopan zaklad, ali oči mrtvih na risbah. Toda v tehnološkem svetu je X postal nična črka, ki se uporablja za poimenovanje vsega, od operacijskih sistemov (Mac OS X) do igralnih konzol (Xbox) do telekomunikacijskega podjetja Comcast, ki je spremenilo ime v Xfinity v upanju, da se bo izognilo svojemu izjemno negativnemu slovesu pri potrošnikih. (Revija Time je to označila za eno najslabših korporativnih preznamčenj vseh časov.) Povsem slučajno je X tudi Muskova najljubša črka.
Musk je svoje prvo podjetje, spletno banko, poimenoval X.com. Leta 2000 se je združilo s konkurenčnim podjetjem, ki ga je soustanovil Peter Thiel, ta pa je nemudoma zamenjal Muska na mestu izvršnega direktorja X.com in novi konglomerat preimenoval v PayPal.
Leta 2017 je Musk domeno X.com odkupil nazaj od PayPala, kar je naznanilo neke večje načrte. Tri mesece pred nakupom Twitterja je nek uporabnik vprašal Muska, ali je razmišlja o ustanovitvi lastnega družbenega omrežja. Muskov odgovor? “X.com.”
Na skupščini delničarjev Tesle je nato istega meseca je razkril “precej veličastno vizijo” za platformo X, ki naj bi bila ‘zelo uporabna za svet’, nudila bi ‘vse na enem mestu’, tako kot kitajski WeChat, storitev za pošiljanje sporočil, družbeno omrežje in aplikacija za mobilno plačevanje v enem.
X je bilo ime, uporabljeno v treh holdingih, registriranih v Delawareu, s katerimi je Musk kupil Twitter za 44 milijard dolarjev. Danes je podjetje vredno manj kot tretjino tega, kar dokazuje, da Musku tudi številke ne ležijo kaj bolje kot poimenovanja.
Musk je precej prispeval k uničenju velikega dela tega kapitala – odpravil je omejitve znakov, zaščito pred sovražnim govorom in druge funkcije, zaradi katerih je bil Twitter poseben in bolj varen od konkurentov. Poročila pravijo, da so bile tudi konferenčne sobe na Twitterjevem sedežu v ponedeljek preimenovane tako, da vključujejo črko X. Nova imena naj bi bila denimo »eXposure«, »eXult« in – ponovno – »s3Xy«.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej