Kot otroci smo vsi brali stripe. Karkoli smo dobili pod roke, smo prebrali: od Alan Fordov, starejših bratov, do Miki Mustrov v knjižnicah. Včasih kakega Garfielda ali Snoopyja, če smo jih dobili pod prste, ali kakšen stari Politikin zabavnik. Prebrali smo tudi takšne, ki nam morda niso bili najbolj jasni – stripe, v katerih so pomanjkljivo oblečena dekleta skrivala majhne, suhcene možakarje v omare ali pod postelje. Tudi Alan Fordi so nam šele čez nekaj let razkrili vse svoje nianse.
Večina nas je sčasoma odložila stripe in se posvetila drugim stvarem: šoli, športu, prijateljstvom, nasprotnemu spolu. Ko sem konec srednje šole ponovno odkril stripe, me je prevzel razpon tematik. Seveda je internet veliko pripomogel k (večinoma nelegalni) dosegljivosti najrazličnejših stripov iz vsega sveta. Ameriški tedenski stripi, od superherojskih do vseh ostalih, so že dan po izidu skenirani in na voljo na internetu. Ne samo to: japonski strpi so prav tako skenirani, poleg tega pa so še v nekaj dneh prevedeni v angleščino in druge svetovne jezike. Tudi v slovenščino. Večinoma imajo udeleženci tega razpečevanja s svojim delom le stroške in ne dobiček. Lahko gre samo za vložen čas ali pa tudi za materialni vložek – za dobre skene je včasih potrebno žrtvovati sam strip.
Stripi so tudi priljubljena zvrst ljubiteljske literature. Obstaja ogromna količina ljubiteljskih stripov na najrazličnejše popularne franšize. Harry Potter, Zvezdne steze, Vojna zvezd, pa tudi video igre kot so Mass Effect, Fallout in Team Fortress imajo neverjetno veliko količino ljubiteljskih stripov. Povečini gre za kratke smešnice, vendar obstajajo tudi celotni stripovski seriali, ki peljejo like na nove dogodivščine ali ustvarjajo romantične vezi med drugače nepovezanimi liki.
Stripi so medij, v katerih se najbolj odraža ljubiteljstvo. Lahko gre za željo prikazati stripe čim večji množici ljudi s pomočjo skeniranja, prevajanja in drugega posredovanja stripov preko interneta. Gre seveda za kršenje avtorskih pravic, vendar gre za svojevrsten prikaz priljubljenosti določenega naslova. Pri ljubiteljskih stripih je ljubezen do določene uveljavljene franšize še bolj razvidna. Ljudje vložijo trud v ustvarjanje stripov na podlagi tujih zgodb in likov. Človekova ljubezen do pripovedovanja in ustvarjanja zgodb je najbolj razvidna iz današnjega stripovskega ustvarjanja in posredovanja stripov. Stripi že dolgo niso več le otroška literatura, postali so ljudska umetnost dobe interneta, zato poiščite kak webcomic, nedvomno obstaja takšen, ki vam je pisan na kožo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej