1. Liu Xiaobo
54-letni Liu Xiaobo je bil ključni vodja protestov na Tiananmenu leta 1989. Lani je bil, zaradi poziva k večstrankarski demokratični ureditvi na Kitajskem in k spoštovanju človekovih pravic, obsojen na 11 let zapora – zaradi ‘spodbujanja upora’.
Ob razglasitvi Nobelove nagrade za mir, ki je letos pripadla ravno Xiaobu, je Nobelova fundacija izjavila: ”Liu je pokazal, da je njegova zaporna kazen kršitev Kitajske ustave in temeljnih človekovih pravic.” Nobelova fundacija mu pripisuje ”dolg in nenasilen boj” in poudarja, da je spoštovanje človekovih pravic prvi pogoj za mir. Liu Xiaoba so označili kot ”simbol boja za človekove pravice na Kitajskem.”
Peking je nagrado nemudoma obsodil in opozoril, da bi to lahko ogrozilo Kitajsko-Norveške odnose (Nobelovo nagrado za mir namreč podeljujejo na Norveškem), Xiaobo pa se podelitve seveda ni mogel udeležiti, saj je – kot rečeno – v zaporu.
2. Mark Zuckerberg
Star je 26 let. Po poklicu je ustanovitelj največjega socialnega omrežja na svetu ter 35. najbogatejši človek na Forbesovi lestvici 400-tih. O Facebooku in Zuckerbergu so posneli film, ki je med favoriti za oskarja, v katerem Zuckerberga prikažejo kot narcisoidnega, zahrbtnega povzpetnika.
Ironično je, da najbrž nikoli ne bomo spoznali pravega Marka Zuckerberga, moža, ki je obogatel tako, da je odvzel zasebnost našemu zasebnemu življenju. Kljub njegovi negativni medijski podobi moramo priznati, da je njegova pogruntavščina korenito spremenila naša življenja.
3. Julian Assange
Julian Assange je eden od ustanoviteljev in ‘javni obraz’ WikiLeaks.org, ki je objavil več kot 250.000 zaupnih in tajnih ameriških diplomatksih depeš. S tem nam je omogočil vpogled v ozadje poštirkanih diplomatskih srečanj in, predvsem, vpogled v način, kako za zaprtimi vrati deluje ameriški imperij. O najbolj odmevnih depešah smo že pisali, kot tudi o odzivih, ki jih je sprožila Assangeova aretacija. Ti vsekakor ne bi mogli biti tako burni brez Zuckerbergerjevega Facebooka.
4. Luiz Inácio Lula da Silva
Ne glede na to, ali šarmira Mednarodni olimpijski komite (poletne olimpijske igre leta 2016 se bodo odvijale v Rio de Janeiru), ali pa nagaja Obamovi administraciji (razjezil jih je, ko je na obisk sprejel iranskega predsednika Ahmadinedžada), je Lula pomagal Braziliji postati številka 1 v Južni Ameriki, ko gre za mednarodno dogajanje.
5. Omar al-Bashir
Julija je mednarodno kazensko sodišče izdalo že drugo tiralico za aretacijo al-Bashirja zaradi genocida v Darfurju, kjer je v spopadih z uporniki v zadnjem desetletju umrlo 300.000 ljudi. Večina državnih vodij se ga izogiba, sam pa previdno izbira tuje države, v katere potuje.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej