Takole, še kak dober mesec tistega pravega poletja in že bo treba v iskanje toplejših kosov oblačil. Hja, če lahko takole iz svojega videnja opišem slovensko »modno« stanje, se za moške v Sloveniji najde čedalje manj in manj tistih res modnih kosov kolekcij. Slovenci pa se gotovo čedalje bolje oblačimo. Kar me seveda čudi, kajti v slovenske franšizne trgovine svetovnih znamk high street mode tisti najboljši kosi, ki jih lahko takoj najdete ob obisku kake enake trgovine v tujini, nikoli ne zaidejo. Takole pa tudi opažam, da se tudi slovenski oblikovalci zelo neradi lotijo oblikovanja oblačil za moške. Sicer se večina moških v Sloveniji oblači precej »casual«, česar pa imajo slovenske trgovine res na tone … Ampak ali v Sloveniji res ni povpraševanja po tisti »pravi« moški modi? Smo res postali eden izmed »športnih narodov«?
Če začnemo pri domačih oblikovalcih – v zadnjem letu smo imeli priliko videti moške kolekcije (no, ja, večinoma po dve silhueti na revijo) iz strani kar štirih oblikovalcev. Precej več kot ponavadi. Zoran Garevski nas z moškimi silhuetami navdušuje že kar nekaj sezon in skoraj čisto vsako modno revijo najdemo nekaj tudi za moške. Potem sta tu še pletilstvo Draž in Niti-niti, ki moške preskrbujeta s fantasičnimi pleteninami (priznajmo si, zeblo nas ne bo) ter Urška Habjan, ki je sicer bolj znana kot oblikovalka nakita, letos aprila pa se je lotila oblikovanja kolekcije tako za ženske kot tudi za moške. Če potegnemo črto, se pri slovenskih oblikovalcih slovenski moški lahko izredno dobro oblečemo, kajti vse videno na revijah je bilo vsaj po mojem okusu, pa mislim, da tudi po okusu splošne javnosti. Ampak ali je to dovolj za tako majhen trg, kot je slovenski? Ali ti štirje oblikovalci, ki so dovolj drzni, da so se lotili oblikovanja moške kolekcije, z njo tudi kaj zaslužijo? Predvidevam, da ne ravno veliko, kajti v nasprotnem primeru bi imeli sedaj gotovo že ekpanzijo slovenske moške mode.
Oblikovalci pa hkrati priznavajo, da je oblikovanje moške mode težje. Da je z njo preveč dela. Morda sam kot laik ne vidim razlike med oblikovanjem ženskega blazerja in moškega suknjiča ter ženskih in moških hlač … Pe vendar mora tudi na tem nekaj biti. Morda je problem tudi v tem, da dela z moško konfekcijo pač le niso toliko vajeni. Ampak vaja dela mojstra, problem pa je gotovo, če mojster od vaje ne dobi nič zaslužka. In tako vajo dela zgolj in samo zaradi vaje same. Neprofitabilnih vaj pa se danes v teh časih ne loteva nihče.
Problem pa se vsekakor pojavi, ker tudi ‘high street’ trgovine ne zalagajo svojih polic z najboljšimi modnimi kosi. H&M recimo že kar nekaj časa »štrajka« z modnimi dodatki, trgovine iz španske verige Indetex pa so v roki franšizojemalcev, ki se očitno bojijo naročati stvari za tiste bolj modne fante. Casual se prodaja odlično in na tone – torej po preverjenem receptu, naročajo tiste najbolj »prodajne« kose, ki se na koncu tudi izkažejo za najbolj prodajne. Sezono za sezono sem lahko hodil po tistih zadnjih dnevih razprodaje in »pobiral« tiste fantastične modne dragulje za smešno nizke cene. Do zadnjih dveh razprodaj! Sploh to razprodajo sem bil precej presenečen, da tistih najbolj modnih kosov ni več v moji številki. Ostele so samo še XL in naprej … Včasih je bilo »M-ov« zame malo morje, vendar pa mi jih sedaj nekdo »pobere« že veliko pred mano.
Torej ali tudi za »high street« trgovine potem velja, da se v njih najde dovolj modnih kosov ali pa smo Slovenci zadovoljni tudi s tistimi malenkostmi, ki jih le lahko kupimo? Predvsem opažam, da se modne Slovenke čedalje več posložujejo internetnih nakupov, kako pa to velja za moške, žal ne vem. Gotovo čedalje več modnih navdušencev kupuje svoja oblačila tudi preko spleta. Modni spletni velikan Asos ima po moji oceni res odlično ponudbo, pa tudi cene so v primerjavi s cenami doma dokaj ugodne – včasih celo bolj.
Smo torej slovenski moški res »modno zapostavljeni« ali je vse skupaj zgolj primer tega, da je sosedova trava vedno bolj zelena? Da, Slovenci smo mogoče res pregovorno nevoščljivi, po drugi strani pa se velika večina moških oblači v bolj športni slog z najljubšimi barvami, kot so peščena, bež, rjava, vojaško zelena in bela. In seveda črna in siva za poslovni svet. Povprečen slovenski moški bo še vedno najraje oblekel cargo hlače z žepi ob strani ter nevpadljive kavbojke ravnega kroja ter enobarvno kratko majico z napisom znamke, kateri pripada sama majica. Ne pozabimo, da imamo še oblačile subkulture in tudi teh ni ravno malo. In če smo modni navdušenci le ena izmed modnih subkultur, ki imajo svoje modne templje v ‘high street’ trgovinah z nekaj blagonimi znamkami višjega cenovnega razreda, je za nas dovolj dobro preskrbljeno z oblačili? In ali morda imajo druge ‘oblačilne subkulture’ le več izbire? Kdo bi vedel, morda smo le bolj zahtevni od ostalih. Morda pa se tudi bolje znajdemo. Ali pa preprosto nismo nikoli dovolj zadovoljni. Morda je to stvar posameznika, vsekakor pa bi bilo dobro narediti raziskavo, kajne?
Matevž Kralj
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej