Pogosto se dogaja, da se v kreganju povišajo toni in že kričimo eden na drugega ter pri tem lahko izrečemo besede, ki jih kasneje obžalujemo. Da se to ne bi zgodilo, je tukaj nekaj kratkih nasvetov. Ali jih boste upoštevali ali ne, je seveda vaša odločitev. In ker vsaka odločitev nosi neke posledice, je potrebno prevzeti tudi odgovornost za samo odločitev.
1. Pokažite spoštovanje do druge osebe. Če ne »zalivamo« odnosa in ne spoštujemo različnosti druge osebe, se bo odnos posušil. Poskušajte se osredotočati na pozitivne lastnosti ljubljene osebe. Pa si enkrat na teden vzemite čas in se osredotočite predvsem eden na drugega. Ljubkujta odnos, komunicirajta na vseh ravneh.
2. Opravičite se za vse, kar ste zahtevali ali hoteli, da druga oseba naredi, kljub lastni drugačni volji. Ko se opravičimo, napetost zaradi nesoglasja malce popusti in tako naredi prostor za možnost razjasnitve nesporazuma na kulturen in civiliziran način. Da se najde rešitev.
3. Povprašajte in prosite za več dodatnih informacij. Namreč, zaenkrat še ne znamo brati misli in občutiti čustev druge osebe. Zato imamo jezik in glasilke in ustna, da vprašamo, kar nam ni bilo povsem jasno, nismo razumeli ali nam je čudno, pa želimo priti na čisto kaj se pravzaprav v glavi in srčku nam drage osebe dogaja. To nam daje tudi možnost, da ne ponavljamo napak ali ne povzročamo bolečine, saj sedaj vemo, kaj osebo nasproti nas moti.
4. Ko nas druga oseba prizadene, to na primeren pokažemo. Povemo tudi, da se z nečim ne strinjamo, kar je povedala. Pogoj je, da ste dovolj mirni, da to sporočite na ustrezen način. Ker z povzdignjenim glasom in kričanjem ne rešite nič. Zgolj kar se zgodi, je povečanje jeze in napetosti. Za vsako kreganje pa sta vedno potrebna dva, se strinjate?
Odnosi so večslojni in kompleksni. To so zapletene strukture med vsaj dvema osebama, ki se trudita razumeti ena drugo. Pa to vedno ne gre. Ko se ujamemo v mrežo nestrinjanja, jeze, agresije, nespoštovanja, si ponovno preberite teh nekaj korakov, kako razčistite nabrane nesporazume.
Avtorica prispevka sem univerzitetna diplomirana socialna pedagoginja in diplomirana socialna delavka Melita Kuhar, ki vodim projekt Svetovalnica, www.svetovalnica.si, dosegljiva sem na tel.št. 031 666 168. Če bi se radi naročili na individualno svetovanje ali me kaj povprašali, pišite na: info@svetovalnica.si.
Svetovalnici lahko sledite tudi na Facebooku: www.facebook.com/Svetovalnica.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej