Kaj je poliamorija?
Poliamorija je termin, sestavljen iz grške besede za več – poli in latinske besede za ljubezen – amor, pomeni torej »ljubiti več kot enega partnerja« Ta ljubezen je lahko seksualna, emocionalna, duhovna oz. različne kombinacije teh.
Gre za usmerjenost, ki je lahko zgolj načelna, lahko pa se tudi udejanja v praksi. Poliamorist si torej tudi, če si samski. Poliamorija pa ni vsako odstopanje od monogamije – kjer ni konsenza, čistih računov in vsaj določene stopnje komunikacije med vsemi udeleženci, gre preprosto za varanje. Za poliamorijo je namreč močna ideologija odprtosti, iskrenosti, konsenza, etičnega vedenja in dobre komunikacije.
Vrednote poliamoristov
Poliamorija bazira na odkritosti in odprtosti, glavne vrednote poliljudi, kot si sami pravijo (polifolk) so zvestoba, lojalnost, spoštovanje, zaupanje, dostojanstvo, medsebojna podpora, komunikacija, pogajanje, neposesivnost. Zato poliamorija pozna tudi pojem coming-outa.
Zvestobo in lojalnost si predstavljajo nekoliko drugače, kot si jo večinsko, monogamno prebivalstvo. Ljubosumje ne velja za dokaz ljubezni, prav tako pa tudi ne za dokaz moralne slabosti, kar kot očitek včasih izrabljajo ljudje, ki poliamorije ne razumejo (torej ne upoštevajo vrednot spoštovanja in medsebojne komunikacije) in hočejo partnerje zvleči v razmerja, na katera niso pripravljeni. Ljubosumje je zgolj čustvo, ki mu je, tako kot recimo depresiji, treba nameniti pozornost in ga raziskati.
Kako izgleda ljubezen z več partnerji?
Nekatere zveze so biseksualne, druge so monoseksualne (torej izključno heteroseksualne ali homoseksualne). Poliamorija je lahko hierarhična ali nehierarhična. Hierarhična različica pozna delitev na primarne, sekundarne itd. partnerje. Status primarnega partnerja je (lahko) enak statusu zakonskega partnerja.
Poliamorija ne pozna pravil, pozna pa nešteto variacij, tako v številu kot spolni sestavi, tako v prebivališču udeležencev kot v delitvi dela. Nekatere take zveze dolgo trajajo, ljudje imajo skupaj tudi otroke itd.
Poliamoristi pravijo, da pravzaprav ni poli ali mono ljudi, so samo poli ali mono razmerja, vse je torej odvisno od dogovora vpletenih ljudi.
Plusi in minusi
Med glavnimi plusi naj bi bila delitev skrbi za otroke, ki se rodijo v takih zvezah, in tudi ugodnost takega življenja, saj se stroški delijo (v primeru, da vsi živijo pod eno streho).
Med minusi je gotovo na vrhu problem, kje sploh najti ljudi, ki se o tem strinjajo, pa po možnosti ne zgolj na načelni ravni. Potem so tu še problemi v zvezi z zakonodajo, ki se tiče lastninskih pravic in skrbništva nad otroci itd.
Kako se poliamoristi prepoznajo med sabo?
Simbol poliamoristov je rdeče srce z modrim znakom za neskončno. Poly pride flag je zastava, ki jo nosijo na paradah ponosa; sestavljajo jo plava, rdeča in črna črta z grško črko pi (prva črka poliamorije) kot grbom.
Prepoznavni znak naj bi bil tudi papagaj – to pa zato, ker naj bi bilo običajno ime za te ptice Polly.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej