Psihopati: Na svetu jih je več, kot bi želeli in vsi imajo nekaj skupnih značilnosti, po katerih jih lahko prepoznamo, trdi strokovnjakinja ameriškega FBI.
Phihopatija
Psihopatska osebnost je antisocialna motnja, zaradi katere posameznik pogosto reagira impulzivno, sebično in nesočutno. V knjigi ‘The Body Language of Liars’ (‘Telesna govorica lažnivcev’) omenjena strokovnjakinja, Lillian Glass, opredeli nekaj značilnosti, ki naj bi bile skupne vsem psihopatom.
Pretirano govorijo o svojih osnovnih potrebah
Ker jih načeloma drugi ne zanimajo kaj dosti, se veliko časa ukvarjajo sami s sabo oz. s svojimi potrebami, kot so hrana, bivališče in oblačila. Ko govorijo o njih, psihopati porabijo dvakrat toliko besed, kot sicer ter pogosto pretiravajo s podrobnostmi.
Ne prevzemajo odgovornosti ali krivde
Psihopati se imajo ponavadi za žrtev, kar je posledica njihovega občutka opravičenosti do nečesa, pravi Glassova. ”Psihopat bo o sebi govoril pozitivno, krivdo in odgovornost pa bo valil na druge.”
Pogosto oporekajo sami sebi
Njihove izjave so pogosto kontradiktorne in včasih si oporekajo znotraj iste povedi. Ko jih nekaj vprašamo, bodo lagali ali izpustili neko informacijo, če pa jih vprašamo z drugimi besedami, bodo morda povedali resnico. To naj bi bilo povezano s posebnim delovanjem možganov psihopata.
Ne znajo jokati
Ko jočejo, si pogosto brišejo solze izpod enega očesa za drugim, medtem ko bi ob iskrenem jokanju človek hotel obrisati obe očesi hkrati. Iz svojih izkušenj Glassova pove o primeru matere, ki je umorila svoje otroke, ki je v javnosti jokala zaradi pogrešanih otrok. Prav njeno umetno jokanje pa je zbudilo sum o tem, da je otroke ubila sama.
Njihova govorica telesa se ne ujema z besedami
Ko opazujemo njihovo govorico telesa, lahko opazimo neskladje s tem, kar govorijo.
Psihopati pa niso le serijski morilci in posiljevalci, kot jih vidimo v holivudskih filmih. Povsem običajni ljudje, ki nikoli ne storijo kaznivega dejanja, lahko imajo psihopatsko osebnost. Ta se v njihovih primerih lahko kaže na razne načine, kot je nesočustvovanje z drugimi, brezbrižnost ob smrti bližnjih, neuvidevnost do drugih pri uresničevanju ambicij ali neprestani konflikti z okolico. Neka raziskava je denimo pokazala, da skoraj tretjina uspešnih ameriških in britanskih menedžerjev ustreza definiciji psihopata.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej