Kako govorica telesa izdaja lažnivca?
Za odkrivanje laži so najzanesljivejši znak kretnje, ki jih delamo samodejno, obraz pa je tisti del telesa, s katerim skušamo najpogosteje prikriti laži. Čeprav noben posamezen gib, obrazni izraz ali trzaj ni zanesljivo sporočilo, da oseba laže, obstajajo nizi kretenj, ki se jih lahko naučite prepoznati, kar bo izrazito povečalo vaše možnosti za odkrivanje laži. Med laganjem lahko človek namreč nezavedno dela kretnje, ki so v nasprotju s tistim, kar govori – kot recimo, da govori, da nekaj odobrava, obenem pa odkimava z glavo.
Najpogostejše kretnje pri laganju
Pokrivanje ust: Ko si oseba med pogovorom pokriva usta, verjetno laže; če pa si pokriva usta medtem, ko govorite vi, vam s tem lahko sporoča, da čuti, da vi nekaj prikrivate. Nekateri ljudje poskušajo pokrivanje ust prikriti z lažnim kašljem, oseba, ki laže, pa si usta lahko pokrije z enim ali več prstov, s celo roko ali pestjo.
Dotikanje nosu: Človeški nos se med laganjem dejansko razširi – med laganjem se namreč sprošča kemična snov, imenovana kateholamin, ki povzroči, da nosna sluznica nabrekne, ker pa se med laganjem tudi dvigne krvni tlak, se poveča tudi dotok krvi v nos. Nos se zaradi tega med laganjem napihne in lahko začne ščemeti, zato se mora lažnivec popraskati po njem.
Mencanje oči: Z mencanjem oči skušajo možgani zaustaviti prevaro, dvom ali neokusne stvari, ki jih vidimo – s to kretnjo pa se tudi izognemo, da bi gledali v obraz osebi, ki ji lažemo. Namesto mencanja oči lahko laž spremlja tudi dotikanje okoli oči, ali pa pogled vstran.
Vlečenje za uho: Dotikanje ušesa – vlečenje za uho, praskanje za ušesom, vrtanje s prstom v uho, potegovanje za ušesno mečico ali upogibanje uhlja – naj bi bile vse odrasle verzije otroške kretnje zatiskanja ušesa: na ta način si človek preprečuje, da bi slišal kaj slabega, v tem primeru svoje laži.
Dotikanje vratu: Zaradi povišanja krvnega tlaka med laganjem, ki povzroča povečano občutljivost tkiv na obrazu in vratu ter potenje, se človek med laganjem velikokrat nezavedno dotakne vratu. Najpogosteje se lažnivec bodisi popraska po vratu (če nam oseba recimo pravi, da nas razume, ob tem pa se praska po vratu, to pomeni, da nas v resnici ne), ali pa si prične rahljati ovratnik.
Vir: Allan in Barbara Pease, Velika šola govorice telesa
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej