Agresije proti samemu sebi je zmeraj več, pojavlja pa se tako v najhujših oblikah, kot so samomori, ter v številnih drugih. Naj jih nekaj naštejem: delamo preko svojih zmožnosti, ženemo se prekomerno za blaginjo, vse mora biti po vseh družbenih normah, oblečeni po zadnji modi, ne dovolimo si nobenih napak, otroci morajo biti najboljši v razredu … To nam nekaj časa uspeva, nato naše telo odreagira, v večini primerov z boleznijo, postanemo jezni, neaktivni, neučinkoviti v življenju in to nas pripelje do nezavednega sovraštva do samega sebe.
Avtoagresija največji problem pri najstnikih
S takimi težavami se srečujejo v veliki meri najstniki, njihovo obdobje je že tako naporno, polno hormonskih sprememb in iskanja samega sebe. V tej fazi odraščanja se razvija tudi njihova samopodoba in se postavljajo vprašanja, kdo sem, kakšen sem, kaj bom, komu pripadam, zakaj sem tukaj. Od oklice pa je odvisno, kako prepozna njihove dvome, razmišljanja in strahove. Potrebno je veliko strpnosti do njih in razumevanja, v primeru, da tega ni, se lahko pojavijo znaki avtoagresije.
Kažejo se lahko v naslednjih oblikah: pretirano so zaprti vase, tihi in odmaknjeni od dogajanja, ne komunicirajo z vrstniki, ne upajo se spregovoriti; njihova zunanjost dobi uporniški izraz – pretirani pirsingi, ekstremno oblačenje, divje barve las, posnemanje določenega stila; potreba po pripadnosti določeni skupini ali sekti; pretirana sprememba teže; poslabšanje učnega uspeha; jezikavost, trmoglavost, lenoba in nezainteresiranost za dogajanje okoli njih. Najhujše pa je seveda takrat, ko si otrok začne sam povzročati bolečine.
Kako pomagati najstniku, ki je agresiven do samega sebe?
V praksi se dostikrat srečam s takimi primeri. S pogovorom in iskanjem temeljih vzorcev njihovega prepričanja v večini primerov odkrijem, da je vzrok za agresivnost proti samemu sebi eno (ali več) od naslednji prepričanj:
– nisem dovolj zanimiv
– nič ne naredim prav
– vsi me hočejo spreminjati, jaz tega ne želim
– starši ne nimajo radi
– mlajši bratec/sestrica jim pomeni več
– sošolci so lepši in boljši
– ne povabijo me v njihovo skupino zato ker sem nezanimiv
– ne zmorem doseči kar od mene pričakujejo
– sem grd(a)/debel(a)/ suh(a)
– nihče me ne sliši, kaj si želim
Teh vzorcev je se veliko, vendar jim je nekaj skupnega. V vseh primerih je zelo zmanjšana samopodoba. V taki osebi prevladuje velik strah pred zavrnitvijo. Postanejo zelo lahek plen za razne liderje, saj se ob njihovi povečani pozornosti počutijo zaželene in se hitro poistovetijo z njimi. Ne zavedajo se, da tudi ta lider čuti potrebo po vodenju, da zadovolji svoj strah. Pretijo pa jim še razna opojna sredstva.
S Theta Healingom – menjavo vzorcev in gradnjo samopodobe, se stvari hitro spremenijo. Priporočam, da se pogovarjate in prisluhnete taki osebi in ne samo postavljati omejitve ali zahteve. Predvsem sedaj, ko je konec šolskega leta in so znani rezultati mature. Ne sodite osebe samo po uspehu, temveč jo sprejmite kot celoto.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej