Povišica v času uspešnega poslovanja
Če delaš v podjetju, ki temelji na prodaji izdelkov ali storitev, je pravi trenutek oziroma obdobje, da pristopiš k šefu, takrat, ko gre podjetju dobro. Izkoristi šefovo veselo naznanitev, da ste dosegli zastavljene plane, ali pozitivno atmosfero sestanka, v katerem so vam sporočili, da ste na zeleni veji.
Vsekakor za povišico ne zaprosi takrat, ko je jasno, da kot kolektiv, kaj šele ti kot posameznik, zaostajaš s svojim delom, ali pa te je šef opozoril, da česa nisi v redu opravil. Prošnja za večjo plačo v takem trenutku bi bila ne le odraz nepremišljenosti, temveč bi jo šef lahko razumel kot izzivanje ali posmehovanje.
Za povišico zaprosi, ko je šef dobre volje
Preden boš zaprosil za povišico, moraš uporabiti nekaj veščin dobrega psihologa ter skušati predvideti, kakšne volje je zadnje čase, denimo zadnje tedne, tvoj nadrejeni. Če ga pogosto ali celo vsakodnevno vidiš, bo to lažje, saj boš hitreje razbral njegovo obrazno mimiko in skušal uganiti, ali je zadovoljen in umirjen, ali pa imaš to nesrečo, da je jezen in nerazpoložen.
Če slišiš ali pa sam presodiš, da se šef koplje v delu, da je preobremenjen, ima kakšne osebne težave in podobno, svojo željo po večji plači rajši prihrani za bolj primeren čas. Prav tako za povišico ne prosi sredi največje gneče v službi ali ob koncu delavnika, ko so šefove misli že doma pri družini.
Kako prositi za povišico?
Najprej se v pravilniku podjetja pozanimaj, ali obstaja kakšen postopek, kako zaprositi za povišico, in ali je navedeno kakšno časovno obdobje, po katerem lahko zahtevaš večjo plačo.
Če takšno pravilo ne obstaja, se odloči za previden pristop k šefu. Za povišico lahko zaprosiš na rednem letnem razgovoru, ali pa sam prosiš za sestanek, najbolj pomembno je predvsem, kakšen pristop boš ubral.
Izberi primerne besede
Nikakor ne izjavi, da hočeš ali potrebuješ denar, saj boš deloval napadalno in pohlepno, temveč rajši začni pogovor s tem, da bi se rad pogovoril o svojem delu. Tako boš pritegnil šefovo pozornost, nato pa ga prepričaj z argumenti, na katere si se predhodno dobro pripravil. Razkrij, s čim vse si prispeval k izboljšanemu delovanju podjetja ter naštej svoje uspešno končane projekte v zadnjem času, omeni nadure, ki si jih oddelal, denar, ki ga je podjetje prihranilo ali pridobilo zaradi tebe ipd.
Skratka ovrednoti svoje dosežke in vljudno zaprosi za razumno povišico, v primeru zavrnitve pa povprašaj, ali nisi dosegel kakšnih standardov. Šefa v nobenem primeru ne nadiraj, saj bo možnost za višjo plačo takoj splavala po vodi.
Bodi pripravljen na nepredvidljivo šefovo reakcijo, saj bo lahko ogorčen, mu bo šlo na smeh, ali pa bo celo užaljen. V vsakem primeru ohrani mirno krij, vljudno vztrajaj pri svojih načelih in sprejmi možnost pogajanja za povišico. Če se šef o tem sploh ne bo želel pogovarjati, ga prosi, naj našteje pogoje, ki jih moraš izpolniti, da si boš povišico tudi zaslužil.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej