Ameriški raziskovalec je pod drobnogled vzel ta novodobni fenomen, zaradi katerega se ljudem dozdeva, da jim vibrira telefon – čeprav jim ne.
Tudi ti občutiš senzorične halucinacije?
Michael Rothberg, raziskovalec v Zdravstvenem centru Baystate (Baystate Medical Center) iz Springfielda, je med raziskovanjem tega sodobnega pojava vzel pod drobnogled zdravnike in ostalo zdravstveno osebje v Baystateovem centru, kjer je tudi sam zaposlen. Odkril je, da je preko 70 odstotkov vprašanih občutilo tako imenovane »fantomske vibracije« oziroma namišljene vibracije mobilnega telefona. To pomeni, da je ogromna večina vprašanih že kdaj v preteklosti dobila zmoten občutek, da jim vibrira telefon, ob pogledu na telefon pa ni bilo na njem nobenega novega klica ali sporočila. Nekateri izmed njih so zatrdili, da fantomske vibracije telefona občutijo vsak dan. Rothberg takšne zmotne občutke imenuje za senzorične halucinacije.
Mobilni telefoni krivi za napake v percepciji
Te senzorične halucinacije so v bistvu napake v percepciji, do katerih občasno pride med prizadevanji naših možganov, da izluščijo smisel iz poplave podatkov iz zunanjega sveta, ki jih prejemamo vsak dan. »Vsak dan prejemamo ogromno količino senzoričnih informacij, ki prihajajo skozi naše oči, ušesa, kožo, itd., in enostavno ne moremo neprestano kvalitetno opraviti z vsemi temi informacijami,« pojasnjuje Rothberg. »Ko prejemamo vse te različne tipe senzoričnega inputa, ga naši možgani skušajo prefiltrirati tako, da iz njega izluščijo nek smisel, pri čemer tudi upoštevajo vzorce, katerih so navajeni. Zato se ljudje, ki vsak dan ves čas prejemajo tekstovna sporočila ali klice, ponavadi razveselijo vibracij, ki jih ob tem sproži telefon, in so jim te vibracije na nek način pomembne. Zaradi tega pride do določenega občutka manjkanja in pogrešanja, kadar teh vibracij (sporočil in klicev) ni. Zato konstantno občutijo dražljaj, ki bi naznanjal prihajajoče sporočilo,« dodaja Rothberg.
Senzorična zmedenost sodobnega časa
V prazgodovinskih časih bi bili verjetno konstantno na preži pred kačami in bi se zato morda pogosteje bali zvitih palic ali vrvi. Danes nas je večina ljudi obdanih s takšno in drugačno tehnologijo na vsakem koraku, zato imajo naši možgani še toliko več možnosti, da kak dražljaj narobe interpretirajo. Če si morda ugotovil, da spadaš med 70 odstotkov tistih, ki vsak dan doživljajo senzorične halucinacije, ni nobene potrebe za skrbi. Namreč Rothberg naprej pojasnjuje, da so halucinacije, kljub temu da zvenijo kot nekakšna motnja, v bistvu povsem vsakdanja stvar in da jih doživljamo več ali manj vsi.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej