Nekdanji premier Toga je v soboto in nedeljo obiskal Katar in se v okviru obiska srečal tudi s predsednikom krovne svetovne nogometne organizacije Giannijem Infantinom.
“Z organizacijo ILO sodelujemo že vrsto let in želimo zagotoviti, da se bo naše plodno sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnosti,” je dejal predsednik Fife Infantino v izjavi za javnost, objavljeni na spletni strani.
“Krepitev odnosov med obema organizacijama je tudi del zapuščine letošnjega svetovnega prvenstva v nogometu, in sicer prek odškodninskega sklada, ki ga bomo ustanovili in bo namenjen delavcem po vsem svetu,” je še poudaril Infantino.
Prvi Afričan na mestu predsednika ILO pa je prepričan, da morajo pri izbiri gostiteljev svetovnih prvenstev v nogometu vključiti vprašanja, povezana s spoštovanjem človekovih pravic, pravic, povezanih z delom, predvsem pa vprašanje zdravja in varnosti pri delu.
Fifa se je po letih kritik v zvezi z nespoštovanjem delavskih pravic v Katarju soočila z velikim pritiskom, ki sega od polemik o številnih smrtih na megalomanskih gradbenih projektih do neizplačanih plač in dela v hudi poletni vročini v tej z zemeljskim plinom in nafto bogati arabski zalivski državi.
Houngbo je dejal, da je “razumno optimističen” v zvezi s sprejetjem dogovora s Fifo o pravicah delavcev. V ILO si želijo, da bi njihova organizacija skrbela za predhodni pregled vseh držav kandidatk. Po njegovem mnenju bi morala enaka pravila veljati tudi “za olimpijske igre in druge športe.” Naslednji mundial, ki bo leta 2026, bo v ZDA, Kanadi in Mehiki.
Mednarodna organizacija dela ima od leta 2018 začasno pisarno v Dohi. Katarski vladi svetuje pri reformah in spremljanju pogojev za delavce migrante. Houngbo si želi, da bi katarska pisarna postala stalna baza, prva v zalivski regiji, kjer se skoraj vse države soočajo s kritikami delavskih pravic.
Katarske oblasti je pohvalil, ker so odpravile izkoriščevalski delovni sistem kafala, ki ga nekateri označujejo za sodobno suženjstvo.
V skladu s tem nekvalificirani delavci niso imeli pravice menjavati službe oziroma gospodarja in zapustiti države brez dovoljenja delodajalca. Katar je prav tako uvedel minimalno plačo in sprejel omejitev delovnih ur na prostem v vročini za delavce v gradbeništvu.
Katarske oblasti zagotavljajo, da so od leta 2018 porabile več kot 350 milijonov dolarjev za izplačilo odškodnin za neizplačane plače. “To kaže na angažiranost vlade in velikost problema,” je dejal prvi mož ILO. “Majhno število” podjetij “še naprej izvaja nezakonite prakse in tu moramo še naprej delati”.
Organizacija ILO prav tako pritiska na Katar, naj izboljša sistem zbiranja podatkov, da bi končal žolčne razprave o številu smrtno ponesrečenih v delovnih nesrečah v tej državi.
Katarske oblasti so sporočile, da so od leta 2014 do 2020 v nesrečah na gradbiščih zabeležili 414 smrtnih žrtev. Nevladne organizacije pa medtem navajajo podatke o več tisoč smrti v tej državi.
“Mislim, da mora javnost poznati resnico in včasih je iskrena resnica ta, da ni verodostojnih informacij,” je dejal Houngbo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej