Miloš Kostič bo imel privilegij postati prvi slovenski selektor, ki bo nogometno izbrano vrsto doma vodil na prvenstvu pod okriljem UEFA. Za seboj že ima podobno izkušnjo, saj je s selekcijo do 19 let nastopil na evropskem prvenstvu v Ukrajini, tokrat pa ga čaka nova zanimiva izkušnja, ki jo Ljubljančan, nekdanji “difovec”, pričakuje s pozitivno tremo. Zaveda se, da Slovenija ni favorit, a hkrati dodaja, da so prvenstva zato, da se na njih zmaga.
“Nismo obremenjeni, ker nismo favoriti, a nogomet igramo zato, ker hočemo zmagati. Majhne reprezentance so lahko zelo nevarne. Ko ti kaj ‘rata’, hitro dobiš zalet. Nikogar ne bi odpisal, saj papir ne igra,” pravi Kostič.
Vas že kaj daje mrzlica pred ognjenim krstom?
Nekako skušamo sprostiti napetosti in upamo, da ne bo preveč pritiska okoli naših fantov. Pomembno je, da fantje čim prej ujamejo pravi ritem, ki je seveda drugačen kot v njihovih klubih. V reprezentanci je treba prestaviti eno ali dve prestavi višje, temu pa bodo namenjene tudi priprave v Moravcih.
Kako bi predstavili svojo ekipo? Kakšen sistem zagovarjate, kakšne so vaše lastnosti, prednosti, slabosti …?
Sistem smo prilagodili karakteristikam in naboru igralcev. Lahko bi rekli, da nekako “pretikamo” med sistemoma 4-3-3 in 4-2-3-1, ki zaenkrat delujeta kar uspešno. V zadnjem času se mi zdi pohvalno to, da fantje izgubljajo tremo, ki je bila proti velikim ekipam v preteklosti preveč prisotna. Prvi polčas proti Angliji smo igrali kot bi stali na ledu, proti Franciji je bilo že bolje, Ruse smo denimo uspeli premagati. Fantje se sicer med seboj dobro poznajo, imajo pozitivno prepotentnost in igrajo zelo srčno. Upal bi si trditi, da je organziranost ena naših večjih vrlin. Sam pravim tako – tekmo bo odločil posameznik, zmagala pa bo ekipa. Naše rezerve so v koncentraciji in pripravi na tekmo in v tem segmentu se trudimo izboljšati.
Eden večjih izzivov v tej starostni kategoriji je verjetno tudi določitev prave igralne pozicije za določenega igralca.
Nedvomno. Najti pravo pozicijo igralcu je zelo pomembna naloga. Sam se držim principa, da naj igralec v reprezentanci igra na enakem igralnem mestu kot v svojem klubu. Z več ponovitvami je tudi adaptacija na hitrejšo igro lažja. Klubi so najbolj zadolženi, da igralcem najdejo pravo igralno mesto, seveda pa se lahko zgodi, da kasneje ugotoviš, da se nek igralec na nekem drugem igralnem mestu obnese bolje.
Koliko je možno pri tej starostni kategoriji napovedati v katero smer bo šel igralec oziroma ali je iz pravega testa? Pretekli turnirji denimo kažejo, da se nekateri veliki zvezdniki resda kasneje uspeli tudi v članskem nogometu, nemalo pa je takšnih, ki so kasneje povsem poniknili.
V tej konkurenci lahko tudi manjše ekipe, kakršna je slovenska, konkurirajo največjim. Nihanja so prisotna, saj dejansko delamo z igralci, ki niso formirani in ki niso profesionalci. Že v kategoriji U19 je razlika ogromna, saj je tam bistveno lažje oceniti, ali bo dotičen igralec uspel ali ne. Naše znanje je povsem primerljivo z vrstniki s tujine. Določen deficit je seveda ta, da nismo igrali kvalifikacij, po drugi strani pa je ogromen privilegij igrati prvenstvo, na katerega se prebije zgolj osem reprezentanc. Že to, da na prvenstvu ni Špancev, Angležev, Portugalcev ali Italijanov, kaže na to, da so razlike v tej kategoriji bistveno manjše kot kasneje. Pri teh letih na igro vpliva dnevna forma, pri nekomu drugemu ljubezen, pri nekomu spet nekaj tretjega. Tudi sedemnajstletni Angleži in Nemci so še vedno otroci.
Zunanjega opazovalca bi presenetilo dejstvo, da največ članov vaše ekipe prihaja z vrst Maribora, čeprav ta v kadetski ligi za Koprom zaostaja več kot 20 točk.
V času, ko je bil narejen prvi nabor, decembra leta 2010, je večina od osmih igralcev Maribora, ki so trenutno v tej reprezentanci, igrala drugje. Dva sta se nato v Maribor preselila z Interblocka, dva z Brava in eden iz Trbovelj. Hočem povedati, da so bili ti igralci standardni člani reprezentance že preden so odšli v Maribor in že dalj časa nastopajo v tej ekipi. Moramo tudi vedeti, da so nekateri igralci Maribora že igrali pri mladincih. Dva Koprčana, Barišič in Črnigoj, sta pomembna člena te ekipe, že prej pa so v reprezentanci igrali še trije nogometaši Kopra. To je skupaj že pet igralcev. Moramo se zavedati, da je bazen v Sloveniji zelo majhen. Nemški selektor mora generacijo zbrati iz 5.000 igralcev, mi pa iz 200. S tem da, kot rečeno, v tej starostni kategoriji razlike med igralci nikakor niso tako velike kot kasneje.
V zadnjih tednih je bil verjetno najbolj izpostavljen člen vaše ekipe Petar Stojanovič, ki je celo debitiral v prvi slovenski ligi. Menite, da je to tudi del strategije Maribora pred pričetkom EP, ali gre dejansko za liderja vašega moštva?
Moram poudariti, da v naši ekipi ni pravega “klasičnega” liderja. Morda so v Mariboru začutili, da je to trenutek za dodatno motivacijo in da bo fant občutil, kako je odigrati člansko tekmo in to za nameček celo v Ljudskem vrtu. Dogajalo se mu je marsikaj, a pomembno je, da z obema nogama čvrsto stoji na tleh. On je zelo pomemben člen naše zvezne vrste, verjetno pa je bil to dodaten signal zanj, da je na pravi poti.
Še posebej zanimiva sta dva priimka v vaši reprezentanci, Rudonja in Zahovič.
Oba sta nedvomno zelo zanimiva in hkrati tudi zelo različna napadalca. Luka ima veliko tehnično znanje, Roy pa denimo v višino meri kar 191 centimetrov in je popolno nasprotje svojega očeta. Pravi “Anglež”.
Njuna očeta kaj skušata vplivati na vas?
Nikakor. Mladena že dolgo poznam, saj sva nenazadnje nekaj časa igrala tudi skupaj. To so ljudje, ki imajo več kot dovolj znanja in izkušenj, da takoj dobro vedo, kdo je zrel za igranje nogometa in kdo ni.
Kakšno prednost bo po vašem mnenju predstavljalo igranje na domačih tleh?
Zagotovo je to prednost. Medijska pozornost je precej večja kot bi bila, če bi prvenstvo igrali v tujini, tudi fantje pa se zavedajo, da lahko računajo na podporo s tribun. To bo nedvomno dodaten motiv.
Nogometna zveza Slovenije je projektu EP U-17 namenila veliko pozornosti in to označila kot enega glavnih projektov v letu 2011. Kakšno priložnost po vašem mnenju to prvenstvo pomeni za razvoj nogometa v Sloveniji?
Morda si sploh ne znamo predstavljati, kakšen dogodek je pred nami. K nam bo prišel Eurosport in devet ali deset tekem bo šlo v neposredni prenos po celem svetu. Upam, da bo to prvenstvo še dodatno spodbudilo otroke, naj igrajo nogomet, in da bodo temu sledili tudi klubi in se predvsem dela z mladimi lotili bolj načrtno. Verjamem v to, da bo to prvenstvo pustilo pozitiven pečat. Zveza je za nas storila vse kar je bilo v njeni moči in ob tej priložnosti bi se rad še enkrat zahvalil za vso pomoč. Odigrali smo priprave v Turčiji, igrali prijateljske tekme z reprezentanci najvišjega ranga in več si res ne bi mogli želeti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej