Spolna abstinenca
Spolna abstinenca v našem primeru pomeni, da se nekdo seksu odpove zaradi nekega razloga. Največkrat so to verski razlogi, nekateri si želijo počakati do zrelosti, nekateri seks povezujejo s pravo ljubeznijo in podobno. Nekdo abstinira tudi zato, ker ima težave, katerih se sramuje. Tukaj torej ne štejejo tisti, ki ne seksajo, pa bi radi, ker nimajo s kom. Gre za zavestno odločitev, da boš s seksom počakal do neke točke na časovni premici ali da se mu boš zaradi svojega lastnega prepričanja popolnoma odrekel. Ljudje navsezadnje sami odločamo o tem, kaj bomo ali ne bomo počeli. Mnogo znanstvenikov poskuša iz takšnih in drugačnih razlogov ugotoviti, ali je takšna abstinenca lahko potencialno škodljiva za razvoj osebe ali celo zdravstveno škodljiva. Po drugi strani drugi znanstveniki z istimi metodami poskušajo dokazati nasprotno, da je prehitro spolno življenje lahko potencialno škodljivo in lahko vodi do zdravstvenih in duševnih problemov. Kako takšne raziskave potekajo? Ponavadi si raziskovalci izberejo določeno število ljudi pod nekim vnaprej postavljenimi pogoji, tako da zajamejo čim bolj reprezentativen vzorec. Potem jih spremljajo neko določeno obdobje in primerjajo njihov razvoj.
Odkrivanje tople vode
Kaj ponavadi odkrijejo? Odkrijejo, da se ljudje spremenijo. Eni ne seksajo do svojega 20 in potem imajo erektilno disfunkcijo. Drugi začno seksati pri 14tih in pri 20tih so odvisni od drog. To so rezultati in tem ni oporekati. Vendar to sploh ni zanimivo, to že vsi vemo, da nekateri imajo probleme in nekateri malo manjše. Ker takšno početje nima pravega smisla, znanstveniki začno podatke interpretirati, seveda v skladu s prvotno predpostavko. Primer:
„Cilj naše raziskave je ugotoviti, ali spolna abstinenca vpliva na kasnejše spolno življenje posameznika. To bomo ugotavljali na populaciji srednješolcev.”
„ Ugotovili smo, da je procent tistih, ki imajo kasneje težave v spolnosti, večji med populacijo srednješolcev, ki spolnih odnosov niso imeli – torej smo dokazali, da spolna abstinenca vpliva na kasnejše težave v spolnosti!“
Če takšnega sklepa ne naredijo znanstveniki, ga zagotovo naredijo novinarji. Noben pravi raziskovalec si ne bi dovolil takšnega sklepa. Kje tiči napaka? Napaka je v napačnem sklepanju. Najprej predpostavijo, da abstinenca vpliva na probleme v spolnosti. Potem to raziskujejo in ugotovijo neko dejstvo, da tisti, ki nimajo spolnih odnosov, kasneje v večjem procentu trpijo za težavami v spolnosti. Potem preskočijo dejansko dokazovanje in predpostavijo pravilnost svoje hipoteze, da eno vpliva na drugo. Vendar dejstev ne moremo tako svojeglavo interpretirati. Obstaja tudi veliko smešnih izpeljav takšnega razmišljanja, posebej pri otrocih. Recimo, otrok vidi, da vsakič, ko se starša zakleneta v spalnico, sta notri pol ure in ven prideta nasmejana in rdečelična. Enako se zgodi, ko imajo družinsko zabavo in pijejo pivo in vino. Torej je logično, da oče in mama v spalnici pijeta.
Vzroki za spolno abstinenco
Vzrok za spolno abstinenco je ponavadi tudi vzrok za kasnejše težave v spolnosti. Ne rabimo mnogo raziskav, ampak poznavanje ustroja človeškega duha, njegovih zakonitosti. Če imajo ljudje do svojega telesa negativen odnos, potem nimajo spolnih odnosov. Ko se s spolnostjo soočijo, seveda imajo več problemov z njo, ampak ne zato, ker do tedaj niso seksali, ampak ker imajo do nje negativen odnos. Ta ni povzročen z abstinenco, ampak je abstinenca ravno tako le posledica. Naše telo ne zarjavi zaradi pomanjkanja spolnosti. Če pa imamo psihične ovire, te povzročijo spolno abstinenco in kasnejše težave, vzrok je skupen. Mnogo pa je takšnih, ki se za abstinenco odločijo zavestno in počakajo do pravega trenutka in seveda nimajo nobenih problemov v spolnosti. Po drugi strani pa se večina, ki s spolnimi odnosi začne prehitro, kasneje sooča z različnimi problemi. Vendar so krivi podobni psihološki vzgibi, ki so že prej pripeljali do prehitrega spolnega življenja, ne sam akt spolnosti. Mnogo jih seksa že pri 14. in uživajo normalno spolno življenje.
Torej – lahko spolna abstinenca povzroči težave v spolnosti? Ne more. Spolno abstinenco lahko povzroči določen fiziološki ali psihološki vzgib, ki kasneje povzroči tudi težave v spolnosti.
Preveri še 4 najpogostejše razloge, zakaj te strada.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej