V globalni raziskavi, ki je zajela 13 držav in med drugim vključevala Veliko Britanijo, ZDA in Kanado, je jemanje zdravil za motnjo erekcije priznalo 13 odstotkov moških. V slovenski raziskavi je moških, ki so priznali, da so vsaj enkrat že vzeli zdravilo za motnjo erekcije, le 8 odstotkov. Nižji odstotek ima od držav, vključenih v globalno raziskavo, le še Portugalska (5 %). Najvišji odstotek moških, ki so že vzeli zdravilo za motnjo erekcije, je v ZDA (29 %) ter Kanadi in Mehiki (20 %). Sodelujoči v raziskavah so se strinjali, da je motnja erekcije breme za partnerski odnos (71 % vprašanih iz Slovenije v primerjavi s povprečno 80 % v drugih državah).
Zadrega v lekarni
Slovenska raziskava je pokazala tudi, da je 21 % vprašanih, ki so že uporabili zdravilo za motnjo erekcije, zdravilo kupilo na spletu. Vprašani so kot glavni razlog za to navedli izogibanje zadregi v lekarni (76 % vprašanih Slovencev). V Sloveniji je to težava, saj so zdravila za motnjo erekcije dostopna samo z receptom v lekarnah in jih ni možno kupiti preko spleta. Lekarne v Sloveniji na spletu namreč ne smejo prodajati zdravil na recept. Zato zdravila, ki so kupljena na spletu, verjetno ne gredo skozi vse postopke, ki potrdijo njihovo učinkovitost in varnost ter so obvezni za zdravila na recept, ki so naprodaj v lekarnah. »Tako se zlahka zgodi, da so zdravila, kupljena na spletu, ponaredki, ki zaradi pomanjkanja aktivne sestavine nimajo učinka oziroma so lahko celo škodljivi,« pravi prim. mag. Igor Bizjak, dr. med., specialist urologije iz Splošne bolnišnice Celje.
Spolnost je spontana aktivnost
Rezultati raziskave, opravljene v Sloveniji, potrjujejo nekatere podobnosti v spolnem vedenju ljudi po svetu, za katere kulturne razlike ne vljajo. Tako udeleženci iz vseh 14 držav ne glede na spol in starost spolnost razumejo kot spontano aktivnost. V povprečju je le eden od desetih vprašanih dejal, da spolnost načrtuje vnaprej. V Sloveniji spolnosti vnaprej ne načrtuje 92 odstotkov vprašanih, kar je podoben odstotek kot v Avstriji, Belgiji, Švici in na Portugalskem. V povprečju imajo vprašani spolne odnose enkrat ali dvakrat na teden (v Sloveniji je povprečje 1.6 spolnega odnosa na teden, povprečje v vseh državah iz raziskave je 1.7 spolnega odnosa na teden). Starejši od 60 let imajo v Sloveniji spolne odnose v povprečju enkrat na teden.
Izgovori
Tako moški kot ženske uporabljajo izgovore za izogibanje spolnosti, a jih ženske (53 % Slovenija, 51 % globalno) uporabljajo pogosteje kot moški (29 % Slovenija, 30 % globalno). Najpogostejši izgovor za izogibanje spolnosti je tako pri moških kot pri ženskah utrujenost. Raziskava je pokazala tudi, da obstajajo kulturne razlike glede pogovora z zdravnikom o težavah v spolnosti. V Sloveniji je z zdravnikom o težavah v spolnosti že spregovorilo 13 odstotkov vprašanih (15 % moških in 9 % žensk), medtem ko so vprašani iz Mehike, ZDA in Kanade glede tega bolj odprti. Tam je namreč z zdravnikom o težavah v spolnosti že spregovorilo več kot 30 odstotkov vprašanih. V Sloveniji je 15 odstotkov vprašanih odgovorilo, da z zdravnikom ne spregovorijo o svojih težavah v spolnosti, ker se jih preveč sramujejo. Kot pravi Irena Rahne Otorepec, dr. med., psihiatrinja iz Ambulante za spolne motnje, motnja erekcije ne vpliva samo na spolno življenje partnerjev, ampak na njuno razmerje v celoti. Spolnost namreč zadovoljuje tako čustvene kot fizične potrebe partnerjev. »V mnogih razmerjih motnja erekcije pripelje do izgube zaupanja med partnerjema, saj moški o svoji težavi ne želijo spregovoriti s partnerko. Svoje težave se sramujejo in jo raje zadržijo zase,« pojasnjuje Rahne Otorepčeva.
Najpogostejši vir nasvetov je splet
Splet je v povprečju najbolj uporabljan vir informacij o spolnih težavah, saj ga v ta namen uporablja 37 % vprašanih iz Slovenije. Sledijo knjige in revije, medtem ko le 7 odstotkov Slovencev informacije o težavah v spolnosti dobi pri zdravniku. V drugih državah je splet še nekoliko pogosteje uporabljan vir, saj ga za iskanje informacij o težavah v spolnosti v povprečju uporablja 43 odstotkov vprašanih. Se pa številke razlikujejo po starostnih skupinah. V Sloveniji v skupini od 34 do 45 let starosti splet za iskanje informacij o težavah v spolnosti uporablja 41 odstotkov vprašanih, medtem ko je med starejšimi od 60 let takšnih le 24 odstotkov.
O raziskavi
Raziskavo je za družbo Eli Lilly and Company na vzorcu 13.063 moških (60 odstotkov) in žensk (40 odstotkov), starih 34 let ali več, spletno izvedla družba SKIM Healthcare. Vprašalnik je bil sestavljen iz 24 vprašanj na teme, kot so trenutno spolno vedenje, spoprijemanje s težavami na področju spolnega zdravja ter uporabljanje in kupovanje zdravil za motnjo erekcije. Sodelujoči v raziskavi so bili iz 13 držav. V vsaki državi je sodelovalo najmanj 1.000 oseb. Države so: Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Finska, Južna Koreja, Kanada, Mehika, Portugalska, Romunija, Švica, Združeno kraljestvo in Združene države Amerike. Aprila 2012 je bila raziskava izvedena tudi v Sloveniji na vzorcu 1.006 moških (60 odstotkov) in žensk (40 %).
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej