Če se vam nekdo, ki svoj avto vzdržuje z ogromno mero pozornosti in ki svojemu avtomobilu nameni skorajda status družinskega člana, zdi nerazumljivo navdušen nad avtomobilom, kaj bi šele rekli za nekoga, ki za omejeno uporabnega trikolesnika Peel 50 plača več kot 155.000 EUR? Verjetno bi ga imeli za malo norega, a v svetu premožnih ljubiteljev avtomobilov tudi povsem običajni avtomobili lahko dosežejo vrtoglavo vrednost. Da jo je dosegel uradno najmanjši avtomobil na svetu, zato niti ni tako presenetljivo.
Bolj star, bolj žlahten
Večinoma velja, da avtomobilom s staranjem cena pada. Toda ko avto doseže bolj častitljivo starost, njegova cena začne ponovno rasti. Današnji oldtimerji v času svojega nastanka morda niso bili nič posebnega, a danes zaradi svoje starosti po vrednosti presegajo večino serijskih avtomobilov.
Znani ameriški komik Jerry Seinfeld je nedavno na dražbi prodal 18 avtomobilov iz svoje zbirke, večinoma porschejev. Zanje je iztržil slabih 20 milijonov EUR, največ med njimi za porscheja 550 spyder iz leta 1955, ki so ga prodali za 4,8 milijona EUR. Zanimivo pa je, da je Seinfeld na dražbi prodal tudi Volkswagen hrošča iz leta 1960 in zanj iztržil komajda verjetnih 108.000 EUR.
Njegov hrošč je tako postal najdražji hrošč vseh časov. Dejstvo, da je bil hroščev lastnik svetovno znani komik, je seveda pri doseganju rekorda vse prej kot škodilo.
Cene redkih primerkov gredo v nebo
Letos je z na dražbah doseženo ceno presenetilo tudi nekaj drugih avtomobilov, ki so se tako v zgodovino zapisali kot najbolje prodajani avtomobili v svojem razredu. Na že tradicionalni dražbi avkcijske hiša Bonhams na floridskem Amelia Islandu so dražitelji podirali en rekord za drugim. Prav zagotovo je najbolj presenetil Bugatti 57SC Sports Tourer, pri katerem je izklicna cena 5,4 milijona EUR na dražbi narasla na kar 8,7 milijona EUR.
Najdražji avtomobil, prodan na dražbah, je Mercedesova srebrna puščica W196R iz leta 1954. Kupec je na dražbi leta 2013 zanj odštel 26,5 milijona EUR. In kaj je tako posebnega na njem, da je dosegel takšno ceno? Z njim je argentinski dirkač Juan Manuel Fangio v letih 1955 in 1956 osvojil naslova svetovnega prvaka v formuli 1. Izdelali so natančno 14 takšnih avtomobilov. Do danes se jih je ohranilo deset. Šesterica jih je v lasti Mercedes-Benza, trije so v muzejih, na dražbi prodani avto pa je edini v zasebni lasti. Nadvse unikaten avto z nadvse unikatno ceno, torej.
Če boste kadar koli imeli priložnost, da se zapeljete s katerim od teh edinstvenih avtomobilov, ne oklevajte. Draž, ki jo imajo, je neverjetna, po njihovih ceveh se poleg bencina in olja pretaka tudi zgodovina. Zgodovina ljudi, podjetij, držav in ne nazadnje celotnega človeštva.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej