Škotska uradna valuta je sicer funt šterling ali britanski funt, a nekatere škotske banke še vedno izdajajo staro lokalno valuto. Te pa izven VB verjetno ne boste mogli zamenjati, zgodi pa se lahko tudi, da s škotskimi funti ne boste mogli plačati pijače niti v sosednji Angliji.
Kako lahko obstajata dve valuti?
Škotski funt (škotsko Pund Scots) je bila uradna valuta Kraljevine Škotske, ko je bila le-ta še neodvisna država. Po politični in monetarni združitvi Kraljevine Škotske s Kraljevino Anglijo, ki se je zgodila v letu 1707, je postala uradna valuta na Škotskem britanski funt.
Kljub temu nekatere Škotske banke (Royal Bank of Scotland, Bank of Scotland ter Clydesdale Bank) še danes izdajajo škotske funte, ki po večini sicer krožijo le po Škotski, a je z njimi mogoče kupovati tudi v drugih delih Velike Britanije.
Glede na to, da škotski funt danes ni mednarodno priznana valuta, nima ISO poimenovanja, neuradno pa se za poimenovanje uporablja kratica SBP. Razmerje z britanskim funtom je 1:1, denar pa se tiska v bankovcih z apoeni 5, 10, 20, 50 in 100 funtov.
V praksi to pomeni, da bodo drugod po Veliki Britaniji verjetno sprejeli vaše škotske funte kot plačilno sredstvo, a tega po zakonu od njih ne morete zahtevati.
Enako velja tudi za funte, ki jih izdajajo štiri severnoirske banke (Bank of Ireland; AIB Group, Northern Bank and Ulster Bank). Gre za uradno valuto, ki načeloma velja kot plačilno sredstvo po vsej Veliki Britaniji, a izven države ni priznana (zato je recimo na Banki Slovenije ne boste mogli zamenjati).
No, k sreči iz Velike Britanije le redko kdo prinese kakšen preostanek denarja…
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej