Nevarnost elektromagnetnega sevanja, ki jo oddajajo tako mobilni kot modernejši pametni telefoni, je bila potrjena že večkrat s številni znanstvenimi študijami. Kljub temu pa je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) komaj pred kratkim pametne telefone uvrstila med naprave, ki so potencialno nevarne za razvoj rakotvornih obolenj. Strokovnjaki sicer priznavajo, da je na tem področju potrebnega še veliko dodatnega raziskovalnega dela, toda znani so že načini, kako se lahko uporabniki sami zaščitimo pred morebitnimi negativnimi učinki na zdravje, in ker ne škodi, če obnovimo znanje o njih, ti jih tu predstavljamo.
Pozanimaj se o mejnih vrednostih
Če želimo vedeti, kakšno nevarnost predstavlja telefon za naše zdravje, moramo preveriti vrednost SAR (Specific Absorption Rate). Vrednost SAR nam pove, koliko sevalne energije, ki jo oddaja mobilni aparat, absorbira naše telo. Z zakonom je določeno, da vrednost SAR ne sme presegati dveh vatov na kilogram. Priporočljiv pa je seveda nakup aparata, katerega vrednost SAR leži še pod zakonsko določeno oziroma pod 0,6 W/kg. Medtem ko pametni telefoni sicer izpolnjujejo zakonsko določeno vrednost, pa je le okoli 20 % takšnih, katerih vrednost SAR leži pod priporočljivo.
Telefoniraj s stacionarnim telefonom
Kadar imaš stacionarni telefon v bližini in kadar je možno, uporabi za daljše ali pogovore v stacionarno omrežje le-tega.
Ne približuj naprave prehitro k ušesu
Kadar uporabljaš pametni telefon, ga približaj k ušesu komaj takrat, ko je zveza že vzpostavljena. Ko telefon vzpostavlja zvezo, je sevanje namreč močnejše.
Zamenjaj uho
Seveda ne moremo biti zmeraj kratki, kadar se pogovarjamo po telefonu. Če torej resnično ne gre drugače, je priporočljivo, da po nekaj minutah pogovora zamenjaš uho, in tako preprečiš enostransko obremenjenost.
Uporabi slušalko
Intenzivnost elektromagnetnega sevanja je nekaj centimetrov vstran od glave že znatno manjša. Z uporabo slušalk je izpostavljenost sevanju torej mnogo nižja.
Telefoniraj, ko imaš dober signal
Kadar je sprejem dober oziroma imaš dober signal, aparat dela z manjšo močjo, kar pomeni, da je tudi sevanje šibkejše. Iz tega razloga se je tudi boljše izogibati pogovoru v avtomobilu, katerega karoserija odbija sevanje in ga povečuje. Enako velja za pogovore v kleti, garaži ali na vlaku.
Telefon ni igračka
Ker so otroci dovzetnejši za vplive iz okolja kot odrasli, mlajši od devet let naj sploh ne bi uporabljali mobilnih telefonov. V kolikor resnično ne gre drugače, pa je treba njihovo uporabo omejiti na minimum.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej