Verjetno tudi vas vedno nove podražitve naftnih derivatov spravljajo ob pamet, saj se morate ne glede na ceno bencina še vedno peljati v službo, pobrati otroke v šoli in skočiti še do trgovine ali banke. Prav tako verjetno ste tudi vi slišali že nešteto nasvetov, kako zmanjšati porabo goriva. Pa ste se kdaj vprašali, koliko je v teh nasvetih sploh resnice? Izsledki analize, ki jo je izvedlo združenje Consumer Reports, so pokazali, da je veliko teh sicer dobronamernih nasvetov v resničnem življenju popolnoma neuporabnih.
Ugašanje klime
Ker klimatske naprave v stanovanju pošteno zasolijo račun za elektriko, mnogi verjamejo, da tudi avtomobilska klima občutno vpliva na porabo goriva. Izkazalo pa se je, da temu le ni tako. Po poročanu Consumer Reportsa prižgana klima le neznatno poveča porabo goriva, saj so današnje klimatske naprave veliko učinkovitejše od tistih iz preteklosti. Poleg tega se notranjost avtomobila po prostornini lahko primerja z malo večjo omaro. Vožnja s spuščenimi okni je torej slabša rešitev za vroče poletne dni, saj zmanjšuje aerodinamičnost vozila in tako poveča njegov upor in porabo goriva.
Polnjenje hladnega goriva
Ta mit temelji na dejstvu, da je gorivo gostejše, ko je hladno, zato naj bi rezervoarje polnili le zgodaj zjutraj ali pozno zvečer. Vendar pa so temperaturne razlike goriva z bencinskih črpalk ob različnih časih le malenkostne, saj je gorivo shranjeno v podzemnih rezervoarjih, kjer je temperatura skoraj vedno ista. Zato tankaj kadarkoli hočeš, s čakanjem na jutro ali noč ne boš prav nič prihranil.
Bencinski dodatki
Dandanes se na vsakem življenjske področju najdejo izdelki za vse mogoče, a to še ne pomeni, da so vsi tudi zares učinkoviti in koristni. Podobna zgodba je tudi z dodatki za gorivo. Naša želja po zmanjšanju porabe goriva je privedla do tega, da so se določeni ljudje spomnili tisoč in enega dodatka, ki naj bi nam to željo tudi uresničili. A po mnenju ameriške Agencije za zaščito okolja so bencinski dodatki oziroma aditivi skozi okno vržen denar, saj je tudi pri najučinkovitejših dodatkih zmanjšanje porabe manjše od stroška samih aditivov. Poleg tega so nekateri od njih neprijazni do okolja ali škodujejo pomembnim delom vašega avtomobila.
Menjava zračnega filtra motorja
Seveda vsak avto potrebuje redno servisiranje, ki podaljšuje njegovo življenjsko dobo, a zamenjava zračnega filtra vam ne bo pomagala zmanjšati njegove porabe. Testiranja Consumer Reportsa so namreč pokazala, da zamašen zračni filter sploh ne vpliva na porabo goriva. To seveda ne pomeni, da vam ga nikoli ni potrebno zamenjati, a kakšnih čudežev zaradi novega filtra raje ne pričakujte.
Delovanje v prostem teku
Mnogi so prepričani, da je za vžig avtomobila potrebno veliko goriva, zato med krajšimi postanki raje ne ugašajo avta, ampak pustijo, da motor deluje v prostem teku. Seveda se motijo, saj današnji avtomobili zaradi dovršenih sistemov vbrizga goriva vžigajo veliko ekonomičneje kot v preteklosti. Delovanje motorja v prostem teku je torej mnogo dražje kot njegovo ugašanje in prižiganje, zato med kratkotrajnimi postanki le obrnite ključ.
Veliko je torej nasvetov za zmanjšanje porabe, le malo pa jih zares deluje. Namesto, da se ukvarjate z avtom, se raje posvetite sebi in svojemu načinu vožnje. Vozite v pravi prestavi s primerno nizkimi vrtljaji, ne zavirajte po nepotrebnem, pri zaviranju pa si pomagajte z motorjem. Iz avta odstranite vso odvečno prtljago in tako zmanjšajte težo svojega vozila. Najpomembneje pa je, da vozite umirjeno, saj je v nasprotnem primeru lahko cena, ki jo boste plačali, veliko večja od vsakega računa na bencinski črpalki.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej