V laboratoriju nemškega inštituta Fraunhofer (Stuttgart) so znanstevniki pred kratkim pričeli s proizvodnjo človeške kože. Po ocenah naj bi mesečno proizvedli okoli 5.000 okroglih ter kot kovanec za 1 cent velikih krpic kože. Cena za eno krpico naj bi znašala 50 evrov, izdelek pa je belkast, skoraj prozoren, po potrebi pa naj bi bili zmožni proizvesti kožo tudi v rjavkasti barvi. Cilj tega pilotskega projekta pa naj ne bi bila zgolj proizvodnja kože, temveč je to le pričetek nove dobe, v kateri bi človeška tkiva postala nov industrijski izdelek.
Kako poteka proizvodnja človeške kože?
Vodja projekta Heike Wells je na podlagi svojih znanj in izkušenj na področju tkivnega inženirstva spoznala, da bodo zahtevno ter natančno proizvodno delo laborantov morali prevzeti roboti, da bo izdelek lahko zadovoljil zahteve medicine. S pomočjo tehnikov, ki so svoje robote morali naučiti, kako rokovati s človeško kožo, je nastala proizvodnja linija, kjer sedaj nastajajo strogo normirani preparati, ki bi naj ustrezali tudi vsem zakonskim zahtevam.
V praksi je proizvodnja človeške kože videti tako: s pomočjo prijemalne ročice laborant prime plastični lonček z raztopino roza barve. Raztopino obdelajo z laserskim žarkom, nato ji s pomočjo druge prijemalne ročice z izredno natančno pipeto v natančno izmerjenih količinah dodajo ostale sestavine. Medtem pa se na zaslonu izpisujejo in beležijo temperatura, vrednost ogljikovega dioksida, vlažnost zraka ipd.
Kot kaj se bo prodajala umetno proizvedena človeška koža?
Pristojni organi so sprva imeli težave s kategorizacijo izdelka, saj niso vedeli, ali ga naj uvrstijo med dele telesa, zdravila ali medicinsko-tehnične pripomočke. Na evropski ravni je bilo nato odločeno, da se vsakršno tkivo, ki je bilo gojeno zunaj človeškega telesa, naj bo to koža, kost, ledvice ali živci, razume kot farmacevtska učinkovina. Za proizvajalce človeške kože to pomeni, da novih postopkov ne smejo preizkusiti neposredno na pacientih, temveč mora iti izdelek skozi postopek, ki ga določa zakon o zdravilih.
Komu je namenjena človeška koža?
Kljub temu, da so proizvajalci človeške kože trdno prepričani v svoj industrijsko proizveden izdelek, zaenkrat še nimajo namena neposredno ciljati na klinično prakso. V tem trenutku še niso osredotočeni na bolnike s težkimi opeklinami kože ali ljudi s težko ozdravljivimi poškodbami očesa. Največji potencial svojega izdelka vidijo trenutno v kemijski, farmacevtski in kozmetični industriji. Umetno ustvarjeno človeško kožo bi namreč lahko uporabljali v poskusih, za katere potem ne bi bilo več potrebno uporabljati živali.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej