1. Stisk roke a la mrtva riba
Gotovo poznaš skoraj nagnusen občutek, ko ti nekdo ponudi roko, kot bi bila mrtva riba: mlahavo, nezainteresirano, po možnosti še mokro in mrzlo. Da imajo ljudje potne roke, pogosto niso krivi sami, ampak je to posledica podedovanega stanja hiperhidroze, za mrzle roke pa je lahko krivo vreme ali slaba prekrvavitev. Vsekakor pa lahko večina ljudi vpliva na čvrstost stiska roke, problem je le v tem, da se marsikdo ne zaveda, da se rokuje, kot bi podal mrtvo ribo. Ni pa nujno, da je človek, ki ti tako poda roko, nezainteresiran za srečanje, še posebej, če prihaja iz druge kulture, kjer se močnejši stisk lahko zdi napadalen.
2. Jekleni prijem
V preveliki vnemi, da bi delovali samozavestni in odločni, ljudje pogosto uporabijo stisk roke, ki vas ujame v jekleni primež, običajno pa ga podkrepijo še s tresenjem dlani in zvračanjem sogovornikove navzdol. V Veliki šoli govorice telesa avtorja poudarjata: „Včasih uporabljajo železni prijem osebe, ki se čutijo slabotne in se bojijo, da bi si jih drugi podredili.“ Bližnji sorodnik te vrste rokovanja je prijem, ki malodane drobi kosti. Močno napadalni osebi, ki uporablja tovrstno izkazovanje želje po premoči, mirno reci v obraz, da je njen stisk premočan in boleč.
3. Stiskanje prstov
Skrajno neprijeten stisk roke je tudi, ko te sogovornik prime samo za prste in jih močno stisne. Ta naj bi bil še posebej pogost, ko se rokujeta moški in ženska, ki zgrešita pravi cilj. Tak stisk, ki drži drugo osebo na primerni razdalji, pa čeprav za ceno čudnega rokovanja, kaže na pomanjkanje samozaupanja.
4. Toga roka
Napadalni ljudje pogosto podajo togo roko, s katero vas poskušajo zadržati na razdalji. Ljudje, ki se tako rokujejo, imajo potrebo po večjem osebnem prostoru in naj bi bili predvsem s podeželja. Toga je lahko tudi samo dlan („kot šopek korenja“, bi rekli Nizozemci), sporoča pa nekaj takega kot mrtva riba – nazainteresiranost in/ali slaboten značaj.
5. Vlečenje za roko
Če se nekdo rokuje tako, kot, da te hoče potegniti v svoj osebni prostor, lahko pomeni več stvari: da je negotov in te želi spraviti v območje, kjer se čuti varnega ali, da želi vzpostaviti kontrolo nad tabo s tem, da te spravi iz ravnotežja. Možno je sicer tudi, da je pač iz druge kulture, kjer potrebujejo manjši osebni prostor (npr. Američan ali Italijan).
6. Pumpanje
Gotovo se ti je že kdaj zgodilo, da ti je nekdo stisnil roko in je kar ni nehal tresti? Tak prijem sta Allan in Barbara Pease poimenovala črpalec vode in ga pripisala podeželanom – najbrž seveda v šali, saj naj bi na podeželju še imeli vodnjake, ki jih v mestih nimamo več. Malo bolj sofisticirana različica je, ko nekdo nikakor noče spustiti tvoje dlani. Kljub temu pa se takemu stisku kar nekako ne znamo upreti in stojimo kot lipovi bogovi.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej