Zimski čas je čas dvoranskih športov. Seveda selitev športnih aktivnosti v ogrevane notranje prostore ne pomeni avtomatično večjo nevarnost za poškodbe, čeprav se pozimi z moštvenimi športi ukvarja tudi veliko rekreativcev, ki poleti športajo sami. Iz tega vidika pa bi lahko trdili, da je morda število poškodb v zimskem času višje in imajo zdravniki zaradi tega več dela, saj se k njim zatečejo bolniki, ki se sicer ne poškodujejo pogosto.
Najpogostejše poškodbe gležnja
Med najpogostejše poškodbe pri nogometu, košarki ali odbojki zagotovo spadajo poškodbe gležnja, saj ta sodi med nosilne sklepe. Do poškodbe pride, kadar nerodno doskočimo in pri tem ne pristanemo ravno na stopalih, temveč na robu stopala oziroma »udarimo« z gležnjem ob tla. Vzrok za poškodbo pa je lahko tudi udarec v notranjo stran gležnja s strani drugega igralca.
Kako je videti zvin gležnja?
Glede na težo zvina ločimo 3 stopnje zvinov. V primeru zvina gležnja 1. stopnje se pojavijo bolečine, gibljivost v sklepu je boleča, vendar na sklepnih elementih ni nobenih anatomskih sprememb in sklep je stabilen. Pri zvinu gležnja 2. stopnje pa je bolečina močnejša, saj so natrgane sklepne ovojnice in vezi, gibljivost v sklepu je boleča in omejena ter pojavi se blaga oteklina sklepa. Sklep je rahlo do srednje nestabilen. Kadar pa so sklepne ovojnice in/ali celo vezi pretrgane, ki povzročajo izredno močne bolečine, ki jih spremljajo močna oteklina, hematom, morebitna poškodba sklepnega hrustanca ali kosti ter močno omejena in boleča gibljivost v sklepu, pa je gvoora o zvinu gležnja 3. stopnje. Obremenitev noge je v tem primeru popolnoma nemogoča, sklep ni stabilen.
Ali si lahko gleženj tudi zlomimo?
Gležnja si načeloma ne moremo zlomiti, vendar kakor je navedeno pri opisu zvina gležnja 3. Stopnje, se lahko zgodi, da poči ali se zlomi katera od kosti v predelu gležnja. V tem primeru je obisk zdravnika neizogiben.
Vsaka poškodba ne pomeni avtomatično obisk zdravnika
Vendar vsaka poškodba še ne pomeni avtomatično obisk pri zdravniku. Kadar lahko gleženj (kljub bolečini) obremeniš, lahko z njim normalno hodiš in se počutiš dokaj stabilnega, bo zadostovalo, če za svoj gleženj ustrezno poskrbiš sam. Enako bi veljajo za zvin gležnja 2. stopnje, vendar je tega včasih težko ločiti od 3. stopnje, zato bi bil v tem primeru obisk zdravnika priporočljiv. Vsekakor pa v primeru, če se bolečina in oteklina po nekajdnevnem mirovanju ne zmanjšata.
Kako zdravimo poškodovan gleženj doma?
Zdravljenje rahlo poškodovanega gležnja lahko traja tudi do 14 dni, medtem ko so v primeru močno poškodovanega gležnja lahko potrebni celo trije meseci. Pomembno je, da gležnja ne obremenjuješ preveč, dokler oteka in je boleč. Sicer pa je priporočljivo mirovanje v ležečem položaju, z nogo višje od prsnega koša in mrzlim obkladkom (vendar brez neposredneg stika s kožo). Sedenje, stanje na miru ni priporočljivo, pri obremenjevanju in razgibavanju pa se ravnaj po bolečinah; ko te nastopijo, prenehaj. Pred spanjem lahko gleženj namažeš z ustrezno zdravilno hladilno kremo ter ga poviješ.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej