V današnjem času si težko predstavljamo življenje brez uporabe te ali one oblike energije. Skoraj vsaka stvar, ki jo uporabljamo, že vsebuje baterijo ali napajalni kabel. Ko se odpraviš od doma, te spremlja najmanj ena takšna naprava – mobilni telefon, ti pa so postali neverjetno požrešni (veliki zasloni, kompleksne aplikacije …); poleg tega nas večina uporablja prenosni glasbeni prevajalnik, razne brezžične slušalke, navigacija …
Vse te naprave porabijo veliko energije, pri pridobivanju le-te pa se v ozračje sproščajo CO2 in drugi toplogredni plini.
Inovator iz Brazilije ima rešitev
AIRE obrazna maska te spremlja na rekreativnemu teku po parku, vmes pa polni MP3 predvajalnik ali kakšno drugo napravico, ki jo vlačiš za sabo. Vsebuje namreč drobcene vetrne turbine, ki kinetično energijo pretoka zraka pretvorijo v električno energijo.
Uporabljamo jo lahko tudi takrat, ko spimo
Joco Paulo, izumitelj naprave iz Ria de Janeira pravi, da jo lahko uporabljamo povsod – pri premikanju, spanju … Izum bi rad čim prej spravil v serijsko proizvodnjo in s tem prispeval k zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov.
V prihodnosti lahko pričakujemo porast podobnih napravic, ki pretvarjajo energije posameznika (toplota, gibanje …) v druge, za tehnologijo bolj uporabne oblike. Že samo toplota, ki jo oddaja telo povprečnega človeka, je ekvivalentna energiji, ki bi lahko napajala žarnico z močjo 100 W.
Koncept prihodnosti?
Stopamo torej na še dokaj neraziskano in dokaj donosno področje. Slovenski izumitelj Peter Florjančič že razmišlja o izdelavi fitnes naprav, ki generirajo energijo (naprave bi lahko proizvedle dovolj energije za osvetljavo in ogrevanje prostora, udeleženci bi lahko z delom na napravah ‘služili’ denar).
Rekreacija za bolj zeleno prihodnost? Pustimo se presenetiti.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej