Pri 95 odstotkih moških je vzrok za izpadanje las dednost
Izpadanje las se lahko zgodi nenadoma ali postopoma in ni vedno dedno. Vzrok za to težavo lahko najdemo v številnih dejavnikih. Pri moških gre v 95 odstotkih primerov izpadanja las za androgeno alopecijo, kar pomeni, da so za izpadanje las krivi genetski in hormonski razlogi. Začne se že v puberteti, najbolj opazno pa lasje izpadajo na predelu nad sencami (senčnični predel) in na vrhu glave (teme). Androgena alopecija se pri ženskah pojavlja redkeje in jo lahko diagnosticiramo zgolj z analizo hormonov. Poleg tega so ženske bolj občutljive na menjavanje letnih časov (predvsem jeseni) in na obdobja hormonskih neravnovesij, izpadanje las se pri njih običajno umiri samo od sebe. Tako za moške kot ženske pa lahko delna ali popolna izguba las povzroči tudi veliko psihološko nelagodje.
Kaj lahko storiš?
“Pri moških je treba ukrepati čim hitreje, takoj, ko opazijo redčenje las nad sencami, saj lahko s tem preprečijo nadaljnje prezgodnje izpadanje las,” je povedala Vichy dermatologinja Nathalie Broussard. Slovenski strokovnjak za dermatologijo dr. Borut Žgavec pa dodaja še: ” Izpadanje las in plešanje ni enako bolezni ali motnji, temveč gre za več bolezenskih znakov.”
“Ob pravočasnem posvetovanju z dermatologom pa lahko težavo v mnogih primerih odpravimo oziroma primerno zdravimo, ” opozarja dr. Borut Žgavec.
S farmacevtom ali svojim zdravnikom se torej posvetuj glede ustrezne nege, ki bo bolj učinkovita, če boš ukrepal dovolj zgodaj.
Kakšne so novosti na področju raziskovanja in zdravljenja izpadanja las?
L’Oréalovi raziskovalci so se zadnjih 20 let opazovaliživljenjski ciklus las in ugotovili, da ta najprej raste, nato se stabilizira in na koncu izpade, čez nekaj časa pa ponovno izraste. Lasna čebulica je med dvema ciklusoma v fazi »počivanja«. Daljše je to obdobje, bolj se poveča število praznih čebulic in lasje izgubijo svojo gostoto. “Krivec” za to, da se novi lasje ne tvorijo, pa so matične celice, ki so vir tvorbe novih las. Omenjeni raziskovalci so odkrili, da se eden od obeh epitelijskih rezervoarjev matičnih celic nahaja v okolju z malo kisika, ki vpliva na fazo »počivanja« lasnih mešičkov. Na podlagi teh raziskav so lansirali na trg nov izdelek Neogenic, ki ponovno aktivira rast las, in sicer tako, da skrajša fazo počivanja in s tem pripravi lasne mešičke, da preidejo iz neaktivnega v aktivno stanje. Po 3 mesecih uporabe se pojavi v povprečju 1700 novih las.
Preveri še, kako preprečiti prezgodnjo osivelost.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej