Evropska vesoljska agencija (ESA) bo za potrebe znanosti, rudarjenja in turizma na Luni postavila stalno naseljeno oporišče, ki naj bi bilo dokončano leta 2030, poroča Neweurope.com.
Prvi prebivalci Lune bodo Evropejci
Boj za Luno se je začel že v 60-ih letih prejšnjega stoletja in zdi se, da ga bomo dobili Evropejci. Generalni direktor ESE Johann-Dietrich Wörner je na 32-em simpoziju Evropske vesoljske agencije na Nizozemskem dejal, da bo vas na Luni tlakovala pot nadaljnemu raziskovanju vesolja. ”Ne bi rekel, da je končni cilj Mars – ljudje bodo šli veliko dlje,” je dejal.
V vasici bo nastanjenih okoli 200 znanstvenikov, inženirjev in drugih strokovnjakov, napoveduje Wörner. Od tam bo NASA nato načrtovala ekspedicijo na Mars. Pri tem bodo tekom programa letno prihranili 10 milijard ameriških dolarjev letno, saj bo potovanje po breztežnostnem prostoru veliko lažje od pošiljanja plovil z Zemlje.
ESA že nekaj let proučuje in preizkuša cenovno ugodne tehnologije za misijo, od gradbenih materialov, pristajalnih tehnik itd. Menda so izdelali velikanske 3D printerje, ki na uro natisnejo 3,5 m. To bi po njihovih napovedih omogočilo postavitev ene cele stavbe na teden.
Evropska vesoljska agencija je medvladna organizacija z 22-imi članicami, ki so jo ustanovili leta 1975, da bi Evropa z združenimi močmi konkurirala ostalim vesoljskim velesilam. Podobno kot Bolgarija, Ciper in Malta, Slovenija z ESO sodeluje zgolj v sklopu kooperacijskega dogovora.
Trenutno ESA razvija in v vesolje pošilja satelite za znanstvene in komercialne potrebe, poleg tega pa pošilja sonde v oddaljene dele osončja.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej