Marsikdo buče povezuje z dekoracijo ob določenem ameriškem prazniku, a ti zaobljeni plodovi so veliko bolj uporabni. V Sloveniji iz njihovih semen tradicionalno pridobivamo dišeče bučno olje, rahlo pražena in osoljena semena pa radi zobamo tudi kar tako. Brez dvoma so bučna semena prava hranilna bomba, saj vsebujejo poleg zdravih maščob in vlaknin tudi številne druge hranilne snovi, ki so nepogrešljive za naše zdravje (med njimi vitamin K, mangan, fosfor, magnezij, železo, cik in baker).
A tudi bučino meso je pravi prehranski čudež – pa ne le zato, ker vsebuje veliko antioksidantov, vitamine A, C in E, kalij in ima majhno kalorijsko vrednost. Je namreč tudi izjemno uporabna sestavina, iz katere lahko pripravimo cel kup slastnih jesenskih jedi, od katerih pa je verjetno najbolj znana bučna kremna juha. Pa poglejmo le nekaj primerov, kako uporabiti buče v naših vsakdanjih jedeh.
Bučna kremna juha
Bučina kremna juha je pri nas verjetno najbolj popularna jed iz buče, ki jo jeseni ponujajo prav vse restavracije. A zakaj si je ne bi raje pripravili sami?
Bučna kremna juha je gotova v 15-ih minutah, vse kar potrebujemo pa je hokaido, muškatna, maslena ali katera druga oranžna buča, čebula in zelenjavna jušna kocka. Na nekaj olja rahlo prepražimo čebulo, dodamo na kocke narezano bučo (mnogi je niti ne olupimo, odstranimo le semena), jušno kocko in dovolj vode, da vse skupaj pokrije. Kuhamo od 10 do 15 minut, dokler buča ni kuhana. Nato juho spasiramo s paličnim mešalnikom in če je pregosta, dodamo še malo vode in solimo in popramo po okusu. Pikico na ‘i’ bučni kremni juhi ob serviranju damo tako, da jo okrasimo z nekaj kapljicami bučnega olja in praženimi bučnicami.
Bučni njoki
V jesenskih dneh se poleg buč v naša življenja vrnejo tudi gobice in ni jedi, ki bi se bolje podala k dišeči omaki iz pora, sveže nabranih jurčkov, lisičk in materine dušice, kot bučini njoki.
Če bi ljudje vedeli, kako zelo enostavna je priprava domačih krompirjevih in bučnih njokov, jih ne bi nikoli kupovali. Vse, kar potrebujemo, je buča (hokaido, maslenka, muškatna…), ostra moka, ščepec mletega muškatnega oreščka in malo soli. Na kocke narezano bučo skuhamo v slani vodi, odcedimo, ohladimo in pretlačimo. Dodamo enako količino ostre moke in na hitro pregnetemo. Zmes na pomokani površini razvaljamo v svaljke, jih narežemo in vržemo v vrelo slano vodo. Ko priplavajo na površje, so njoki kuhani.
Pečena buča
No, najbolj enostaven način, kako pripraviti bučo pa je, da delo prepustimo pečici. Bučo očistimo in jo narežimo na ne predebele krhlje, jih postavimo na pekač z olupom navzdol in vse skupaj pecimo pol ure pri 200 stopinjah ali tako dolgo, da bo lepo zapečena. Pred serviranjem pečene buče pokapljamo z medom ali javorjevim sirupom in po želji odišavimo še s ščepcem cimeta in jesenska malica je gotova.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej