V trenutku, ko so bila ta megapodjetja na vrhuncu svoje poslovne moči, si nihče niti v najbolj divjih sanjah ni upal predstavljati, da jim bo že čez nekaj let pretila popolna marginalizacija ali celo izginotje. Čeprav naš seznam nekoč uspešnih podjetij, ki so jih vsemogoči razlogi pahnili na rob eksistence, seveda ni popoln, lahko vseeno služijo kot dober primer, kako nizko lahko padejo tisti, ki so nekoč visoko leteli.
MySpace
Nekoč največje spletno socialno omrežje je že nekaj časa skoraj mrtvo. Po dolgem iskanju kupca je bivši lastnik NewsCorp to podjetje prodal za ”bednih” 35 milijonov dolarjev. Narekovaji tu skorajda niso potrebni, če pomislimo, da so morali leta 2005 za znamko MySpace plačati skoraj 600 milijonov dolarjev. Prav tako skorajda ni potrebno poudarjati, da je za njegov polom v veliki meri kriv Facebook, ki od leta 2008 dobesedno melje konkurenco. Nekoč monopolistični MySpace ima tako trenutno v ZDA vsega 20 milijonov aktivnih uporabnikov, njihovo število pa iz leta v leto strmo pada.
Nokia
Morda se vam bo trditev, da je ponos finske elektronske industrije na robu propada, zdela malce neverjetna, saj je Nokia še vedno eden izmed največjih proizvajalcev mobilnih telefonov na svetu, a nekaterim trendom gre vendarle zaupati. Nokia je sicer bila eno izmed prvih podjetij, ki so začeli s proizvodnjo pametnih telefonov za široko potrošnjo, a zadnjih nekaj let se je v neusmiljeni tehnološki tekmi v tem sektorju popolnoma izgubila in skoraj izginila z radarja. Apple, Blackberry, HTC, Samsung in druge znamke so finskega velikana presegle tako s ceno kot s kvaliteto svojih mobilnikov. Zdi se, kot da Nokia ne more več popraviti zamujenega in se zopet vrniti v igro, v poslovnem svetu pa se šušlja, da naj bi jo kmalu prevzel ameriški Microsoft.
Kellogg’s
Svoj čas je bil Kellogg’s največje prehrambno podjetje v severni Ameriki, samo lansko leto pa je njihov promet padel za skoraj 20 odstotkov. Njihova prodaja tako dosega le tretjino tega, kar prodajo njihovi največji konkurenti, predvsem Cheerios in Frosted Flakes. Čeprav se Kellogg’s na vse pretege skuša obdržati na trgu, pa bi lahko nadaljnja rast cene pšenice v bližnjih prihodnosti zabila zadnji žebelj v njegovo krsto.
Saab
Saab je bil nekoč ponos močne švedske industrije, sedaj pa je že nekaj časa povsem nepomemben udeleženec na svetovni avtomobilski sceni, ki ji dominirajo veliki igralci, kot so Ford, Toyota in Renault. Lansko leto je Saab sicer prevzel znamko luksuznih avtomobilov Spyker, kar pa zaradi pomanjkanja denarja za naložbe in razvoj ni prineslo boljših dni za Švede. V preteklem letu so tako pri Saabu prodali vsega 32.000 vozil, kar na žalost pomeni, da niso več sposobni obdržati trenutne proizvodnje in jih kmalu čaka bridek konec.
SonyEricsson
V obdobju, ko prodaja pametnih telefonov po svetu raste v dvomestnih odstotkih, prodaja iPhonea pa se vsakega leta podvoji, je SonyEricsson lansko leto prodal le 43 milijonov mobilnikov, kar je pol toliko kot leto prej. Tudi novi igralci na trgu, HTC na primer, prodajo občutno več mobilnikov kot švedsko-japonska naveza. Podjetje je v procesu odpuščanja tisočih zaposlenih po vsem svetu, saj padec prodaje pričakujejo tudi v prihodnje. Govori se, da bi Sony lahko prevzel celo operacijo in mobilne telefone začel prodajati pod samostojno blagovno znamko, podprto z uspešnostjo konzole Playstation in prenosnikov Vaio.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej