Trenutno obstajata dva načina, kako lahko navdušenci nad avtomobili pridobijo povezano vozilo. Od prodajalca lahko kupijo avto, ki je že zasnovan kot pameten (angl. smart by design), ali pa s pomočjo številnih pametnih naprav in dodatkov izboljšajo povezljivost svojega obstoječega avtomobila. Medtem ko obe možnosti ustvarjata boljšo vozno izkušnjo, predstavlja pametna tehnologija tudi povsem novo področje za zlonamerne namene. To so številni mediji in različne raziskave družbe Kaspersky že večkrat pokazale. Gre za neizogiben problem: ko neka tehnologija postane ključna, se povečajo tudi z njo povezane varnostne težave.
Kako varne so povezane naprave v avtomobilu?
Raziskovalci so preverili, ali imajo poročila o varnosti naprav interneta stvari kakršenkoli vpliv na proizvajalce pametnih naprav s področja avtomobilske industrije. Analizirali so nekaj naključno izbranih naprav, med njimi so bili čitalec diagnostičnega sistema (angl. OBD diagnostic scanning tool), orodje za nadzor tlaka in temperature v pnevmatikah, pametni alarmni sistem, GPS-sledilec ter kamera na armaturni plošči, ki se jo upravlja prek aplikacije.
Ugotovitve so raziskovalce prijetno presenetile. Medtem ko naprave interneta stvari pogostokrat izkažejo številne ranljivosti, so se pametne in povezane naprave s področja avtomobilizma izkazale za precej varne. Raziskovalci pri njih sicer večjih ranljivosti niso ugotovili, so pa odkrili nekatere varnostne težave: možnost oddaljenega dostopa do podatkov o dinamiki vožnje preko čitalca diagnostičnega sistema, možnost manipulacije sporočanja napak, ki jih javlja sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah, in celo zmožnost odpiranja vrat vozila prek zlorabe alarmnega sistema. Vendar je izpeljava teh »manevrov« zelo težka ali pa nepridipravom ne prinese nobenega očitnega oz. takojšnjega izkupička.
»Naprave, ki smo jih pregledali, so bile skladne s številnimi varnostnimi politikami in, z izjemno nekaj manjših težav, zadovoljive. Težave so deloma posledica omejenih funkcionalnosti teh naprav in dejstva, da ob uspešnem napadu na naprave ne bi bilo resnih posledic. Stanje pa je dobro tudi zahvaljujoč pazljivosti proizvajalcev. Veseli smo, da so ti vložili trud v zagotavljanje varnosti naprav. Gre za dober znak za celotno avtomobilsko industrijo. To pa kljub vsemu ni razlog, da bi se lahko sprostili. Izkušnje kažejo, da bolj kot je naprava pametna, večje so možnosti nastanka varnostnih težav. Zato bi morali dobro premisliti o varnosti že v začetnih fazah razvoja izdelka, še posebej ko na trg pride nova generacija pametnih naprav,« izpostavlja Victor Chebyshev, varnostni raziskovalec pri družbi Kaspersky.
Za boljšo zaščito pametnih avtomobilističnih naprav strokovnjaki družbe Kaspersky svetujejo:
Ko izbirate, kateri del vozila boste naredili malce bol pameten, najprej premislite o varnostnih tveganjih. Dvakrat razmislite, če je naprava povezana s telemetrijo avtomobila ali pa lahko dostopa do »možganov« vozila.
Pred nakupom naprave na internetu pobrskajte za informacijami o možnih ranljivostih. Verjetno je, da so varnostni raziskovalci napravo, ki jo boste kupili, že pregledali. Tako lahko ugotovite, ali so bile najdene kakšne težave in če so bile že odpravljene.
Ni vedno najbolje, da kupite najnovejši izdelek na trgu. Skupaj s standardnimi napakami, ki so pogoste pri novostih, lahko takšne naprave vsebujejo tudi varnostne težave, ki jih varnostni raziskovalci še niso odkrili. Najboljša rešitev je nakup naprave, ki je že dodelana z nekaterimi posodobitvami programske opreme.
Vedno premislite o varnostni »mobilne dimenzije« naprave, še posebej, če imate napravo z operacijskim sistemom Android. Aplikacije so nam lahko pogostokrat v pomoč in nam olajšajo življenje, ampak ko je enkrat pametni telefon okužen z zlonamerno programersko opremo, gre lahko marsikaj narobe.
Družba Kaspersky je, da bi premostila izzive kibernetske varnosti pametnih naprav, razvila operacijski sistem KasperskyOS, ki je široko uporabljen v prilagojeni proizvodnji strojne in programske operem. Sistem se uporablja na številnih področjih; na mobilnih napravah, osebnih računalnikih, napravah interneta stvari, inteligentnih sistemih za energijo, industrijskih sistemih, na področju telekomunikacij in v transportnih sistemih. Družba Kaspersy vidi priložnosti za nadaljnji razvoj operacijskega sistema KasperskyOS, ki zadovoljuje potrebe uporabnikov in zagotavlja najvišje ravni varnosti, ki so lahko dosežene na različnih področjih, vključno z avtomobilsko industrijo.
Več informacij najdete na spletnem mestu Securelist.com.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej