Gradnja avtoceste D11 se je začela leta 1978, večkrat pa so jo prekinile bitke z lastniki zemljišč in okoljevarstveniki. Od skupnega časa gradnje so 18 let potekala gradbena dela, več kot 20 let pa je trajalo pridobivanje dovoljenj, usklajevanje dogovorov in odločanje sodišč.
Pri tem so devet let trajala pogajanja in sodne bitke z lastnico zemljišč Ludmilo Havrankovo, ki ni želela prodati zemljišč in je začela dolgo sodno bitko z oblastmi. Med letoma 2006 in 2014 so morali dela ustaviti, in sicer le štiri kilometre pred mestom Hradec Kralove. Konec leta 2014 so s Havrankovo, ki je zahtevala nadomestna kmetijska zemljišča, le dosegli dogovor in nekaj mesec kasneje so dela znova stekla.
Kljub temu, da je češki minister za promet Dan Tok osebno spustil prve avtomobile po zadnjem štirikilometrskem odseku, je bilo zaradi dejstva, da so ta odsek gradili več kot deset let, čutiti določeno mero zadrege, je poročal radio.
Minister se je zavzel za strožji zakon o odkupu zemljišč, ki bi omogočil nadaljevanje gradnje v javnem interesu. “Če bi se lastniki zemljišč po določenem času pogajanj ‘vkopali’, bi morala imeti država možnost reči, da je dovolj in da se del ne more več zadrževati,” je dejal minister.
Na Češkem je po zakonu sicer možna razlastitev, a je redko uporabljena in zakon močno ščiti interese lastnikov zemljišč, je poročal radio in dodal, da je razlastitev v državi, ki je izkusila 40 let vladavine komunizma, še vedno občutljiva tema. Bi pa lahko na drugi strani spremembe zaradi manj zamud koristile projektom, kot je D11, ki bo po načrtih potekala še 90 kilometrov do poljske meje, je še navedel radio.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej