Iz družbe Goodyear prihaja zanimiva inovacija, ki prinaša prednosti tako za okolje kot tudi za potrošnike. Pleve, ki ostane po riževi žetvi, bodo namreč uporabili pri proizvodnji pnevmatik in tako prispevali k zmanjšanju odpadkov ter proizvodnji bolj varčnih pnevmatik.
Po podatkih Organizacije združenih narodov za prehrano in kmetijstvo se vsako leto na svetu požanje več kot 700 milijonov ton riža, odstranjevanje odpadnih plev pa predstavlja velik okoljski izziv. Tega deloma rešujejo s požiganjem polj na račun proizvodnje električne energije, dodaten doprinos k varovanju okolju pa je nedavno predstavilo tudi podjetje Goodyear. Njihovi raziskovalci iz Centra za inovacije v Akronu (ZDA) so po dveh letih prizadevanj prišli do ugotovitve, da lahko odpadke koristno uporabijo za proizvodnjo pnevmatik. Pepel, ki nastane po sežigu riževih plev za proizvodnjo elektrike, nameravajo namreč uporabiti kot učinkovit in okolju prijazen vir silke. Slednja je v gumarski industriji izredno cenjena, saj pnevmatike z vsebnostjo silke omogočajo večji izkoristek goriva in boljši oprijem na mokri podlagi.
Med drugim v omenjenem podjetju napredujejo tudi z razvojem pnevmatik, pri proizvodnji katerih namesto nafte uporabljajo sojo. Kot so predstavili pred dobrima dvema letoma, lahko namreč z uporabo sojinega olja v pnevmatikah za 10 odstotkov podaljšajo življenjsko dobo tekalne plasti in zmanjšajo uporabo olj na osnovi nafte za do 26,5 milijonov litrov letno.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej