Zakon določa, da je potrebno vozilu v obdobju med 15. novembrom in 15. aprilom namestiti zimske pnevmatike, ali v primeru, da ohraniš letne, v prtljažnik pospraviti še ustrezne zimske verige. Seveda ne gre zgolj za upoštevanje zakonov, temveč predvsem za varnost udeležencev cestnega prometa. Letne in zimske pnevmatike se namreč poleg profila, ki je pri zimskih posejan s širokimi žlebiči in ozkimi odtočnimi režami, ločijo tudi po sestavi (zimske so mehkejše in se pri nizkih temperaturah lažje oprijemajo cestišča, kar zmanjša možnost zdrsov); bolje in bolj varno je torej namestiti slednje. Proizvajalci na tržišču vsako leto ponudijo novosti – izbira je velika, zato smo izpostavili, na kaj moramo biti pozorni, ko je potrebno zimski komplet obnoviti.
Profil
Zakonsko določena debelina profila je 3 mm. Starejše pnevmatike s sicer zadostnim profilom z leti postajajo vedno manj prožne, na njih se lahko celo pojavijo razpoke, zato niso najbolj primerne za nadaljnjo uporabo.
Platišča
Imeti dva kompleta platišč, enega za letne in drugega za zimske, ti pri vsakoletni menjavi prihrani čas in denar, če si se odločil, da menjavo opraviš sam, pa tudi dodatno pot do vulkanizerja.
Primerjava in oznake
Za pravilno odločitev pri nakupu pnevmatik je dobro prebrati kakšno primerjavo med različnimi modeli in proizvajalci, priporočljivo je zbrati čim več podatkov iz različnih avtomobilističnih revij in spletnih strani in jih med seboj primerjati.
Bodi pozoren na manjši simbol na robu pnevmatike, ki predstavlja snežinko znotraj obrisa gore. Ta namreč pomeni, da so le-te primerne za močno sneženje in otežene razmere. Omenjeni standard se je pri proizvajalcih pnevmatik uveljavil leta 1999 in je osnovan na dejanskih testih, medtem ko oznaka ‘M+S’ označuje zgolj razmerje med stično površino in praznino na obodu pnevmatike.
Z naslednjim letom bodo morali proizvajalci svoje izdelke opremiti z dodatnimi nalepkami, na katerih bodo označene meritve lastnosti pnevmatik na mokrem cestišču, glasnost in kolikšen vpliv imajo na porabo goriva.
Dimenzije
Ožje pnevmatike imajo na zasneženi in ledeni podlagi boljši oprijem (sila se razporedi na manjši površini); seveda je vse odvisno od proizvajalca in s tem povezane tehnološke zasnove ter uporabljenega materiala. Premer pnevmatike naj ostane isti kot pri letni, saj se lahko pri spremembi pojavijo težave s števcema hitrosti in prevoženih kilometrov, prav tako lahko vpliva na protizdrsne mehanizme. V vsakem primeru moraš ostati znotraj zakonsko določene dimenzije, ki je navedena v homologacijskem kartonu tvojega modela vozila.
Poskrbi torej, da bo tvoj jekleni konjiček ustrezno podkovan, tako se boš varneje pripeljal na cilj.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej