Čim bolj enakomerna vožnja za manjšo porabo bencina
Najboljša rešitev za manjšo porabo goriva je vsekakor enakomerna vožnja. Če ste nagnjeni k vožnji z veliko pospešitvami, hkrati pa zaradi ovinkaste ceste k nenehnim zaviranjem, se skušajte temu izogniti in poskrbite za enakomerno vožnjo, s katero boste v veliki meri privarčevali pri gorivu. Motor zaženite brez dodatnega pritiskanja na plin, v drugo prestavo pa prestavite takoj, ko odpeljete z mesta. Priporočljivo je, da čim več zavirate z motorjem, po možnosti vse do zaustavitve vozila.
Menjalnik vam pomaga k manjši porabi goriva
Pravilna izbira prestave ima velik vpliv na porabo goriva – prej, ko boste posegli po prestavni ročici, več goriva boste privarčevali. Višje prestave namreč pomenijo tudi nižje motorne vrtljaje. Če prestavite za eno prestavo višje, lahko ob enaki motorni moči privarčujete tudi do 10 odstotkov goriva, takšna vožnja pa je še najbolj učinkovita pri motorjih z veliko navora. Pri bencinskih motorjih v višjo prestavo prestavite pri 2500 obratih na minuto, pri dizelskih motorjih pa je priporočljivo že pri 2000 obratih na minuto.
Hitra vožnja – večja poraba
Vsekakor hitra vožnja povečuje porabo goriva, prav tako pa to velja tudi za prepočasna vozila, ki morajo pri manjši hitrosti voziti v nižji prestavi. Če hočete vsaj malo vplivati na manjšo porabo goriva, se odločite za srednjo hitrost, poleg tega boste z njo poskrbeli tudi za svojo varnost v cestnem prometu.
Znebite se odvečne prtljage
Povsem logično je, da je za veliko količino tovora potrebno veliko več energije za pospeševanje in zaviranje, kar pomeni povečano porabo goriva. Nepotrebne teže, ki je ne potrebujete, se znebite in tako privarčujte pri porabi goriva. Pri vožnji v mestnem prometu je masa avtomobila pomemben dejavnik porabe energije, medtem ko je na odprti cesti in avtocesti masa avtomobila veliko manj pomembna, saj ima večjo vlogo pri porabi goriva zračni upor.
Kratke vožnje so zelo potratne
Po hladnem zagonu in v prvih nekaj kilometrih vožnje je poraba goriva zelo velika, zato so kratke vožnje z avtomobilom zelo potratne – na takšnih kratkih vožnjah ima avto tudi do dvakrat ali trikrat večjo porabo. V takih primerih velja premisliti, ali ne bi raje do najbližje trgovine odšli kar peš ali s kakšnim drugim prevoznim sredstvom, kot je npr. kolo.
Kateri dejavniki še negativno vplivajo na manjšo porabo bencina?
Dodatna svetloba, grelniki za zadnja stekla, klima in drugi dodatni dejavniki udobja porabijo veliko goriva. Klimatska naprava lahko dvigne porabo tudi do 2 litra na 100 kilometrov, odvisno od njene uporabe. Če želite privarčevati pri gorivu, jo uporabljajte le takrat, ko jo zares potrebujete. Prav tako je z drugimi električnimi porabniki, kot je gretje sedeža, zadnjega stekla itd. Seveda moramo vedno paziti na svojo varnost in vidljivost v prometu, a ko porabnikov ne rabimo, je potrebno, da jih ugasnemo.
Pnevmatike in poraba bencina
Mnogi vozniki podcenjujejo pomembnost pravilno napolnjenih pnevmatik. Premajhen tlak v pnevmatikah ne povečuje le porabe goriva, ampak je kriv tudi za premajhen prečni oprijem pnevmatik, daljšo zavorno pot in hitrejšo obrabo.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej