Goodyear raziskava je zajela 6.400 mladih voznikov in voznic, mlajših od 25 let, na 16 trgih, njen namen pa je bil ugotoviti, kakšno je vedenje mladih na cesti. V poročilu Generalne policijske uprave so v Sloveniji najnevarnejši prav mlajši vozniki, med 18. in 24. letom starosti. Agresivno vedenje na cesti je zelo moteče, zato bo Goodyear v sodelovanju z Evropskim združenjem šol vožnje pripravil usposabljanje za varno in odgovorno vožnjo ter ustrezno vzdrževanje svojih avtomobilov oziroma pnevmatik.
Pozor, mlade klepetulje za volanom! 44 % voznikov med vožnjo govori po telefonu, ne da bi uporabljali slušalko ali napravo za prostoročno telefoniranje, 41 % pa priznava, da so med vožnjo že pošiljali sms sporočila, elektronsko pošto ali elektronsko prenašali podatke. Slovenci po raziskavah v avtomobilu opravimo kar 57 % telefonskih klicev. Konec leta 2011 je bilo na slovenskih cestah zabeleženih kar 18.626 kršitev uporabe mobilnega telefona med vožnjo
Ne samo plinska ročica. ampak tudi steklenica. Evropejke se rade zabavajo in popivajo. To še ne bi bilo nič narobe, če po tem ne bi sedle za volan. Alarmantnih 24 % moških in 15 % žensk priznava, da so že vozili pod vplivom alkohola. Po ocenah 16.800.000 mladih Evropejcev v prostem času popiva. Dejstvo, da 20 % mladih voznikov priznava, da gredo večkrat na pijačo, preden sedejo za volan, pomeni, da je na evropskih cestah pod vplivom alkohola v povprečju kar 3.360.000 mladih voznikov. V Sloveniji je bilo zaradi alkohola v letu 2012 povzročenih približno 1.500 prometnih nesreč.
Avtomobil kot podaljšek kopalnice. Čelni reženj možganov, povezan s pozornostjo in koncentracijo, lahko zelo hitro postane preobremenjen, če vozniki delajo več stvari hkrati, kar ogroža njihovo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu. Kar 14 % deklet priznava, da se med vožnjo ličijo in urejajo pričesko, kar pa seveda ne pripomore k njihovi varnosti. Moški se jim pri tem pridružujejo z britjem kar za volanom. Rdeča luč naj ne bo izgovor za brskanje po torbici in iskanje šminke.
Pravila so zato, da jih kršimo!
Anketa razkriva, da se 73 % mladih voznikov ne zdi nič posebnega, da pri rumeni luči na semaforju pospešijo, 14 % pa jih celo prevozi rdečo luč. To je zaskrbljujoče, saj je center za odločitve, ki jih med vožnjo sprejemamo v delčku sekunde, na območju temenskega možganskega režnja, ki je odgovoren za zaznavanje in obdelavo prostorskih informacij. Pri prehitri vožnji temenski reženj ne dohaja sprememb in zato težje ocenimo razdaljo in položaj na cesti. Hitrost je sicer nekoliko bolj moška vrlina, najverjetneje zato, ker se za volanom počutijo bolj samozavestne, hkrati pa na ta način izražajo svojo moškost (70 % voznikov priznava, da pogosto prekoračijo predpisane omejitve, pri ženskah pa je ta procent nekoliko nižji – 62 %).
Mlade voznice straši že sama misel na vožnjo v snegu. Za obvladovanje vozila v zimskih razmerah je zahtevan močan čut za ravnotežje in koordinacijo, ki se razvije z vajo in izkušnjami. Goodyearova raziskava je pokazala, da je 33 % mladim voznikom neprijetno voziti v snegu, pri čemer se dekleta vožnje v snegu bojijo bolj kot fantje (40 % proti 25 %).
Mladi potrebujejo vroče namige za vožnjo v mrzlih zimskih dneh. Čeprav si večino časa želimo sončnih dni, je dež v zimskih mesecih bolj pogost pojav v večjem delu Evrope. Kako pa se voznice znajdejo na mokri podlagi? Veliko novopečenih voznic priznava, da so pri vožnji na mokri podlagi pogosto nervozne, saj jim primanjkuje izkušenj, fantje pa niso veliko boljši. 49 % mladih se ne zaveda pomena dobrih zimskih pnevmatik, ki pri nizkih temperaturah pripomorejo k oprijemu v mokrem in na snegu.
Ženske mirneje za volanom, kot moški- Stereotipi glede spolov so na cesti močno prisotni. Raziskava kaže, da so moški agresivnejši od žensk in bolj nagnjeni k nevarnemu ravnanju, kot je na primer prehitevanje več vozil hkrati na cestah z dvojnimi prometnimi pasovi (58 % moških proti 42 % žensk); namerno pospeševanje, ko jih hoče nekdo prehiteti (25 % moških proti 19 % žensk); vožnja tik za drugim vozilom in utripanje z žarometi, če želijo mimo (22 % moških proti 12 % žensk).
Kdo bo zamenjal pnevmatiko? Kar 47 % mladih voznikov se med usposabljanjem za vožnjo ni naučilo, kako ravnati v kritičnih situacijah. Samo 54 % voznikov ve, kako z ustrezno vožnjo varčevati z gorivom in privarčevati evro ali dva, samo 45 % jih zna preveriti tlak v pnevmatikah in samo 20 % jih zna zamenjati pnevmatiko.
Negotovostjo je tista, ki zaznamuje mlade. 64 % mladih voznikov skrbi zaradi pijanih voznikov na cesti, 63 % se jih boji, da bi vanje trčilo drugo vozilo, 58 % pa je takih, ki jih skrbi, da jim bo odpovedal avto. Obstajajo pa še druge, resnejše skrbi, ki pestijo mlade. Nezaposlenost in gospodarska kriza sta z 61 % oz. 43 % na vrhu seznama, okolje (27 %) in terorizem v svetu (20 %) pa sta v manjši meri predmet neposredne zaskrbljenosti. V dandanašnjih nezanesljivih razmerah jih ena četrtina navaja, da je kratkoročno zanje najpomembnejše dobiti službo, za 21,5 % pa je glavni cilj uspešno zaključiti študij.
Avtomobil kot potni list do svobode in neodvisnosti. Za 55 % mladih avto predstavlja pot do neodvisnosti, kljub temu pa ostajata mamica in očka med hitrimi klici. Ena četrtina vprašanih bi namreč še vseeno poklicala starše, če bi bilo treba zamenjati prazno pnevmatiko oziroma ob drugi težavi na cesti.
Inteligenca nas ne izda! Praktični del izpita v prvem poskusu opravi kar 72 % žensk. Spodbudno je dejstvo, da se mladi zelo hitro učijo. Kar 84 % mladih že prvič opravi teoretični test. Praktični del izpita pa kljub temu 35 % žensk in 28 % moških opravlja več kot enkrat.
Išči parking, ki ni bočni! Mladi na tem področju niso prepričani vase. To morda niti ni presenetljivo, saj so včasih potrebna leta, da obvladamo to veščino. Prav tako pa ne zaupajo vase, ko gre za vožnjo v tujih državah.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej