Za predelavo avtomobila na bencinski ali dizelski pogon v električni avto je sicer potrebnega kar nekaj avtomehaničnega in električarskega znanja, toda za predelavo kljub temu velja nekaj par določenih splošnih načel. Če torej želiš svojega jeklenega konjička, za katerega gorivo črpaš kot večina nas Slovencev na bencinski črpalki, predelati v električni avto, moraš preveriti, če ta sploh ustreza predelavi, nakar se moraš odločiti še za ustrezen akumulator in motor. Izhodiščne odločitve so seveda odvisne od dosega, moči in hitrosti avtomobila, ki si ga želiš, ter konec koncev tudi od pridobitve homologacije.
Izbor avtomobila
Dejansko je možno vsak avtomobil predelati v električnega, realno gledano pa ni vsaka predelava tudi smiselna. Upoštevati je treba težo, ki jo bo moral avto nositi po predelavi in ki igra pri zaviranju zelo pomembno vlogo. Odločiti se je treba, kaj narediti s servo volanom in klimatsko napravo, ki sta pri večini novejših avtomobilov serijsko vgrajena. Najmanj težav pri predelavi predstavljajo zagotovo avtomobili z enostavno elektroniko, ESP in podobni sodobni pripomočki za udobnejšo in varnejšo vožnjo naredijo predelavo dosti zahtevnejšo in posledično dražjo.
Iz tega razloga strokovnjaki priporočajo, da se za predelavo izbere avtomobil, ki je nekoliko starejši (deset let ali več), ni preveč težak, ima čim manjši čelni zračni upor in katerega karoserija je v dobrem stanju. Kdor se noče odpovedati servo volanu in klimatski napravi, pa se lahko odloči za električno različico. Avtomobil nižjega ali srednjega razreda tako predstavlja najboljši izbor.
Izbor motorja
Želena najvišja hitrost bo odločala o izboru motorja. Najkasneje na tej točki si boš moral biti na jasnem o tem, zakaj se sploh odločaš za predelavo avtomobila v električnega in v kakšne namene boš tega uporabljal. Končna hitrost električnega avtomobila je namreč močno odvisna od kapacitete akumulatorja (o tem kasneje), ki ti onemogoča neskončne vožnje do 1000 kilometrov in več. Sicer pa tudi cena ponavadi igra pomembno vlogo, ki seveda raste z zahtevami.
Strokovnjaki navajajo naslednje okvirne najvišje hitrosti za določeno moč motorja: od 50 do 60 km/h (4 kW), od 70 do 80 km/h (7,5 kW), od 90 do 110 km/h (11 kW) ter od 120 do 140 km/h (21 kW). Navedene relativno nizke hitrosti pa ne pomenijo neposredno slabe pospeševalne lastnosti, saj so te pri električnih motorjih že kar dobro razvite. Odvisno torej od namembnosti električnega avtomobila je priporočljiva vgradnja 7,5 kW motorja (npr. za mestne vožnje) ali 11 kW motorja (npr. za športe avtomobile).
Izbor akumulatorja
Izbor akumulatorja je še zadnja stvar, ki igra skorajda najpomembnejšo vlogo pri končni podobi avtomobila. Žal pa ta zaenkrat ostaja najšibkejši člen, saj se najhitreje obrabi, po vrhu vsega pa je najdražji. Sicer pa želen doseg odloča o kapaciteti akumulatorja. Matematika na tem področju je čisto enostavna: daljši domet pomeni potrebo po večji kapaciteti.
Ne da bi se mučili z matematičnimi računi, naj kar povemo, da strokovnjaki priporočajo LiFePO4 akumulatorje, saj naj bi ti bili lažji, izkazovali boljše dinamične lastnosti, bili manj odvisni od zunanjih temperatur ter imeli štiri- do petkrat daljšo življenjsko dobo. Slabost tovrstnih akumulatorjev je zagotovo višja cena v primerjavi s svinčenimi akumulatorji. Toda zaradi daljše življenjske dobe je finančni vložek na dolgi rok bolj ali manj primerljiv, razlika je le v tem, da je treba za LiFePO4 akumulatorje naenkrat plačati večji znesek, medtem ko se ta pri svinčenih porazdeli na daljše obdobje.
In kako zgleda predelava?
Po nakupu vozila, izboru motorja in akumulatorja oziroma določitvi namembnosti avtomobila, sledi odstranitev vseh delov, ki so povezani z izgorevalnim motorjem. Nato je potrebna vgradnja strojnih in nosilnih delov za električni motor, akumulator itd. Na koncu pa sledi še elektrifikacija vozila oziroma vgradnja električnega motorja, krmilnikov, podpornih elementov in baterij.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej