Akcija je odziv na aktualne razmere na avtocestnem omrežju, je na današnji novinarski konferenci pojasnila v. d. direktorice agencije Vesna Marinko. “Zastoji so postali del vsakdana, imenujemo jih fantomski zastoji. Povzročajo veliko konfliktnih situacij med vozniki,” je izpostavila Marinkova.
Nepotrebni zastoji
Kot ugotavljajo na policiji in Darsu, je predvsem na tistih bolj obremenjenih odsekih slovenskih avtocest, kot sta na primer primorska in štajerska avtocesta v smeri Ljubljane, prehitevalni pas vedno zaseden z vozili, tudi ko na voznem pasu ni gneče niti tovornih vozil.
Vodja sektorja prometne policije na Generalni policijski upravi Ivan Kapun je danes opozoril, da je vožnja po prehitevalnem pasu avtoceste, ko voznik nikogar ne prehiteva, prekršek, ki se kaznuje z globo 150 evrov. “Tako početje zmanjšuje pretočnost prometa, levi prometni pas postane počasnejši pas, kar povzroča še dodatne težave,” je izpostavil.
Policisti bodo skušali voznike predvsem ozaveščati o tem, v prvem planu akcije zanje ni pisanje kazni, je poudaril. Policija bo v času akcije nadzirala promet z vozili provida. Danes so začeli na območju Policijske uprave Novo mesto. “Ljudi je treba ozavestiti in bo tudi policijsko pisanje glob nepotrebno,” je dodal.
Pri Darsu so s pomočjo števcev prometa na različnih odsekih avtocest ugotovili velike razlike v obnašanju voznikov.
Za prometno najbolj obremenjen avtocestni odsek Vrhnika-Brezovica so na primer ugotovili, da je število vozil na prehitevalnem pasu bistveno višje od števila vozil na voznem pasu. Analiza, opravljena na nedeljo zvečer v smeri Ljubljane je pokazala, da se je na voznem pasu peljalo največ 1400 vozil, na prehitevalnem pasu pa 2000. “To je razlog za nalete, ki smo jim v nedeljo zvečer pogosto priča,” je izpostavila Nataša Kovše, specialistka področja v službi za upravljanje prometa in prometne varnosti pri Darsu.
Uporaba voznega-desnega pasu v normalnih prometnih obremenitvah je pravilna in varnejša kot vožnja po prehitevalnem pasu, če je vozni pas nezaseden. A priporočilo, naj se uporablja prvenstveno vozni pas, je smiselno pri zmerni gostoti prometa oziroma takrat, ko je to možno. Ob izredno gostem prometu, na primer v jutranji in popoldanski prometni konici, vozniki nimajo možnosti vračanja s prehitevalnega na vozni pas, je opozorila Kovšetova.
acebook spreminja nastavitve, zato boste v prihodnje lahko videvali manj vsebin, ki jih z vami delimo na naših straneh. Če želite, da objavo, ki se vam zdi zanimiva, vidijo tudi vaši prijatelji, jo delite naprej